Bluesky Nedir? Twitter Tarafında İlk Radikal Adımlar Geldi!

Twitter’ın açık kaynaklı dalı Bluesky, merkezi olmayan bir sosyal ağ protokolü için erken kod yayınladı. Sistem, Kimliği Doğrulanmış Veri Deneyi (veya ADX) olarak adlandırılır ve Bluesky bunun eksik olduğunu vurgulamasına rağmen geliştiricilerin test etmesi için GitHub’da mevcuttur. Proje 2019’da tasarlandığından ve 2022’nin başlarında resmi olarak dahil edildiğinden beri Bluesky’nin çalışmalarına en önemli pencerelerden biridir. Peki Bluesky nedir?

Bluesky CEO’su Jay Graber, ADX’in yarı kamusal bir geliştirme sürecinin başlangıcı olacağını yazıyor. Graber, “İşi tamamlanmadan yayınlamak için orta bir yol izleyeceğiz, ancak aynı zamanda kendimize erken aşamalarda yeni yönler üzerinde çalışmak için zaman tanıyacağız” diyor. GitHub deposu, bazı deneysel kodların yanı sıra ADX’in hedeflerine ve tasarımına genel bir bakış içerir. “Oynamaktan çekinmeyin, ancak bir sonraki büyük sosyal uygulamanızı henüz bunun üzerine oluşturmaya çalışmayın. Bir şeyler eksik ve işler değişecek, ”diyor Graber. Kod, açık kaynaklı bir MIT Lisansı altında mevcuttur.

Bluesky Nedir?

ADX, tek, bağımsız bir sosyal ağ tasarımı değildir. Sosyal ağ geliştiricilerinin desteklemeyi seçebilecekleri, kullanıcı tarafından kontrol edilen “Kişisel Veri Depoları” etrafında oluşturulmuş bir protokoldür. Diğer şeylerin yanı sıra, kullanıcıların ağların kendi denetleme seçeneklerini aşındırmadan sosyal medya gönderilerini veya ağlar arasında etkileşimi aktarmalarına izin vermesi gerekiyordu. “Web’de, bu veriler oluşturuldukları sosyal platformda yaşıyor. ADX’te bu veriler, kullanıcının sahip olduğu Kişisel Veri Havuzlarında yaşayacaktır,” genel bakış açıklıyor. Platformlar, bu içeriğin yalnızca bir kısmını dizine eklemeyi seçebilir – “konuşma” veya verileri depoda tutma yeteneği ile “erişim” veya belirli bir platformda bu verileri görebilme arasında bir ayrım yapabilir.

Elon Musk tarafından mı planlandı?

ADX, Tesla ve SpaceX milyarderi Elon Musk’ın Twitter’ı satın almak için bir anlaşmaya varmasından bir hafta sonra ortaya çıkıyor ve Musk’ın planlarından biri, platforma olan güveni artırmak için “[Twitter] algoritmalarını açık kaynak haline getirmeyi” içeriyor. Ancak Bluesky, biraz farklı hedefleri olan önceden var olan bir girişimdir. Eski CEO Jack Dorsey, 2019’da Twitter’ın hizmetinin merkezi olmayan bir versiyonuna yönelik araştırmaları finanse edeceğini duyurdu. Graber 2021’de katıldı ve Bluesky, 2022 yılının Şubat ayında “açık ve merkezi olmayan halka açık konuşma için teknolojilerin geniş ölçekte benimsenmesine” odaklanan bir kamu yararına şirket olarak kuruldu.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...