Steve Jobs İle İlgili Ortaya Çıkan Gerçek: Mac OS Hakkında Ne Düşündü?

Salı günü , Steve Jobs’ın vefatının 10. yıldönümü ve sektördeki ağır toplar, geç teknoloji gurusu hakkında hikayeler paylaşıyor ve Michael Dell’den bir haber geldi, gelen bu haber tarihi yeniden şekillendirebilecek potansiyel bir anlaşmayı ortaya koyuyor. Dell, CNET ile yaptığı röportajda Steve Jobs ile olan ilişkisini ve yakında yayımlanacak olan “Play Nice But Win: A CEO’s Journey Journey to Founder to Leader” hakkında tartıştı ve Apple’ın son kurucu ortağıyla ilk kez bir bilgisayar kullanıcı grubunda tanıştığını söyledi. Bu bilgiler bir süredir herkesin bildiği halde, Dell, Jobs ve Apple’ın dahil olduğu ve daha önce bildirilmeyen bir iş teklifini açıklıyor.

Steve Jobs

Steve Jobs, Dell ile anlaşmayı düşünüyordu

Dell’e göre, şirketinin PC endüstrisinde lider konumunu sağlamlaştırdıktan sonraki yıllarda Jobs ile arkadaş oldu. 1993’te Dell, Jobs’un Next işletim sisteminin benimsenmesini sağlamak için Teksas’taki evini birkaç kez ziyaret ettiğini söyledi. Jobs, Apple’dan atıldıktan sonra NeXT’yi yarattı, ancak pahalı iş istasyonu ve devrim niteliğindeki işletim sistemi beklediği ticari başarıyı göremedi.

Dell, yazılım eksikliğini ve tüketici ilgisini öne sürerek teklifleri reddetti. Jobs 1997’de, zorlu bilgisayar firması NeXT’yi satın aldıktan sonra geçici CEO olarak Apple’a döndüğünde tekrar denedi ve Dell’den NeXT’nin Mach yazılımı üzerine kurulmuş bir Mac OS sürümünü lisanslamasını istedi. O sırada, Apple mühendisleri işletim sistemini bir x86 makinesine taşımıştı.

Dell, saha hakkında “Şuna bakın – bu Dell masaüstüne sahibiz ve Mac OS çalıştırıyor” dedi. “Neden Mac OS’yi lisanslamıyorsun?”

Dell ilgilendi ve Mac OS ile satılan her bilgisayar için bir lisans ücreti ödeyeceğini söyledi, ancak Jobs, stratejinin Apple’ın Mac satışlarını etkileyeceğinden endişeliydi. Karşılık olarak, Jobs, tüm Dell bilgisayarlara Mac OS ve Windows’u yan yana yüklemeyi önerdi ve müşterilerin hangi sistemi kullanacaklarını seçmelerine izin verdi. Dell, ayrıcalık için Apple’a tüm bilgisayar satışlarından bir pay ödeyecekti.

Bu teklif, müşterileri Mac OS kullanmasa bile Apple lisans ücretlerini ödemek zorunda kalacağını belirten Dell için mantıklı gelmedi. Ayrıca, Jobs yazılıma sürekli erişimi garanti edemiyordu.

Dell, “Bilgisayarlarda Windows ve Mac OS’nin gidişatını değiştirebilirdi,” dedi. “Ama belli ki, farklı bir yöne gittiler.” Jobs ve Dell, kıyasıya bir sektörde rakipti ve bazen açık söylemde dikenleri takas ettiler. Örneğin, 1997’de Dell, o zamanlar su altında olan bir Apple ile ne yapacağı sorulduğunda, “onu kapatacağını ve parayı hissedarlara geri vereceğini” söyledi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...