Starlink, Beta Sürecinden Çıkıyor: Elon Musk Duyurdu

SpaceX CEO’su Elon Musk, Starlink internet hizmetinin Ekim ayında beta sürecinden çıkacağını duyurdu.

SpaceX CEO’su Elon Musk geçtiğimiz cuma gün,, şirketin Starlink uydu internet ağının gelecek ay açık beta aşamasından çıkacağını resmi Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımla duyurdu. Bu ise, Musk’ın Mobil Dünya Kongresi‘nde hizmetin “muhtemelen 12 ay içinde 500.000’den fazla kullanıcıya sahip olmasını” beklediğini söylediği Ağustos tarihinden iki ay sonrasına tekabül ediyor.

Starlink, beta sürecinde sona doğru ilerliyor

Starlink sistemi, sürekli geniş bant internet hizmetini ışınlayabilmesi için Dünya yörüngelerinde yaklaşık 12.000 uydudan oluşan bir sistem gerektiriyor. Bir terminalin maliyeti ise 499 dolar ve hizmet için kullanıcılardan aylık 99 dolar ücret alınıyor. Halka açık beta testi, ilk olarak Ekim 2020’de kullanıcılara sunuldu ve Musk, Ağustos ayında SpaceX’in 14 ülkedeki kullanıcılara bir uydu çanağı ve bir Wi-Fi yönlendirici içeren 100.000 Starlink terminali gönderdiğini söyledi. Beta süreci sona erdiğinde ve daha fazla ülke Starlink’e erişebildiğinde, Musk’ın öngördüğü yarım milyona ne zaman ulaşacağını söylemek zor olsa da, bu 100.000 sayının daha da artması muhtemel görünüyor.

Starlink’in internet hizmetinin, dünyanın dört bir yanındaki kırsal alanlardaki kullanıcılara ve diğer müşterilere doğrudan satılması planlanıyor ve kullanıcılara 100 Mbps indirme ve 20 Mbps yükleme hızları sunuyor. Ancak şu ana kadar Starlink hizmetiyle ilgili yorumlar karışıktı. Bazı kullanıcılar hizmetten oldukça memnunken, bazıları ise internet hizmetini topa tuttu.

Ayrıca, Musk’ın şirketlerinin ürün sürümleri için son tarihler belirlerken son derece iyimser olma eğiliminde olduğunu belirtmekte fayda var. Zira, Tesla müşterilerinin şirketin sözde “Tam Kendi Kendine Sürüş” yazılımını, verilen tarih geçmesine rağmen beklemeye devam ettiğini hatırlamakta fayda var.

Uzaydan internet sistemi Starlink’in beta sürecinden çıkmasıyla birlikte, kullanıcılara daha iyi bir internet hizmeti sunulacağı tahmin ediliyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...