Spotify Konseptini Değiştiriyor

Spotify, platformunda podcast’leri daha etkileşimli hale getiriyor. Şirket bugün, programlarını kendi oluşturma yazılımı olan Anchor’da oluşturan podcast yayıncılarının programlarına etkileşimli anketler ve Soru-Cevap ekleyebileceklerini duyurdu. Spotify’daki mevcut kullanıcılar bu sayede yayıncılar ile etkileşime geçebilecek. Şimdilik, işlevsellik yalnızca Anchor podcast yayıncıları tarafından kullanılabilir – Spotify’ın podcast barındırma platformu Megaphone’u kullanan kişiler için durum aynı değil- ve yalnızca Spotify uygulamasında çalışacak.

Bir anketi veya Soru-Cevap’ı görüntülemek için onu Spotify mobil uygulamanızın alt kısmında göreceksiniz. Bir ankete yanıt verdiğinizde, diğerlerinin nasıl oy verdiğini görebileceksiniz ve Soru-Cevap yanıtları podcast yayıncısına özel olarak gönderilecek. Bu podcast yayıncıları, yanıtlayan kişinin Spotify kullanıcı adını sabitlemeyi ve herkese açık olarak görüntülemeyi seçebilir.

spotify

Spotify soru-cevap özelliğini tanıttı

Etkileşimli anketler ilk olarak geçen yıl Eylül ayında test edildi ve Şubat ayında Spotify bunları ve Soru-Cevap’ı daha fazla içerik oluşturucuya ulaştırdı. Şirket, podcast yayıncılarının onları konuk önerileri almak, geri bildirimleri duymak ve şovlarını oyunlaştırmak için kullandığını söylüyor. İlginç bir şekilde, Spotify etkileşimli reklamları da test etti, ancak bunlar daha geniş testler için bile henüz piyasaya sürülmesi düşünülmedi. İlerleyen günlerde muhtelemen bu deneme durumu değişecektir.

Tabii ki, bu yeni özellikler Spotify’ın podcast’çileri dinleyicilerinin yaşadığı uygulamada tutmasına izin veriyor. Etkileşimi teşvik etmek için Instagram’larını veya başka bir uygulamayı tanıtmak zorunda değiller, bu da dinleyicilerini geri bildirim paylaşmaya teşvik etmede daha iyi bir başarı oranına sahip olabilecekleri anlamına geliyor. Aynı zamanda, bir barındırma sağlayıcısı arayan podcast yayıncıları için başka bir teşviktir. Anchor yaratıcıları, yerleşik tam, lisanslı müzik içeren şovlar oluşturabilir ve şirketin sponsorluk aracını kullanabilir, bu nedenle Spotify, podcast’çileri hizmete çekmek ve cezbetmek için işlevsellik yaratmaya devam edecek gibi görünüyor.

Son dönemlerde özellikle global arenada podcast dinleyicilerinin oldukça arttığını hesaba katarsak şirket bu konuda oldukça mantıklı bir karar vermişe benziyor. Sizler Spotify’ın daha çok podcast odaklı olmasını nasıl buluyorsunuz?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...