Spotify abonelik ücretlerine zam yaptı: Açıklama yapıldı

Popüler online müzik servisi Spotify, abonelik ücretlerine zam yapma kararı aldı. Yapılan açıklamalara göre, Birleşik Krallık, ABD ve Avrupa‘nın bazı bölgelerinde abonelik fiyatları bu haftadan itibaren artacak. Bu fiyat artışından Türkiye de etkilenecek. Abonelere konuyla ilgili bilgilendirme e-postası gönderildi.

Spotify, 30 Nisan‘dan itibaren Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği’nin bazı ülkelerinde Öğrenci, Duo ve Aile planları bulunan kullanıcılar ile ABD’deki Aile planlarına sahip aboneliklerin fiyatlarında artışa gitme kararı aldı. Fiyatlandırma artışlarından Premium abonelikleri ise başlangıçta etkilemeyecek.

Spotify abonelik ücreti artışına Haziran ayında başlıyor

Popüler müzik uygulaması, fiyat artışının olacağına yönelik iddiaları doğrulayarak Haziran ayından itibaren abonelik ücretlerinde artış olacağını açıkladı. Spotify‘ın ABD, Avrupa ve Birleşik Krallık‘taki mevcut aboneleri, fiyatlar artırılmadan önce bir ay daha mevcut fiyatlar üzerinden ödeme yapacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir Spotify yetkilisi, “Kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına göre değişen çeşitli abonelik ücretleri sunuyoruz ve zaman zaman fiyatlarımızı makroekonomik faktörleri yansıtacak ve gelişmiş bir hizmet sunarken taleplerimizi karşılayacak şekilde güncelleme yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Spotify zarar ediyor

Müzik platformunun bu fiyat artışları, şirketin 150 milyondan fazla abonesi olduğunu açıklamasından sonra yapıldı. Buna rağmen İsveç merkezli firma, son çeyrekte 125 milyon Euro zarar edildiğini açıkladı. Aynı zamanda platformun kullanıcı başına elde ettiği ortalama gelirde yüzde 8‘lik bir azalma oldu.

Spotify tarafından yapılan açıklama, platformun Aile paketine yalnızca 1 dolarlık mütevazı bir miktarda zam yapıyor olsa da yaşanan bu olay, yalnızca ABD’deki kullanıcıları etkilemiyor. Birleşik Krallık ve Avrupa’nın bazı ülkeleri de bu fiyat artışından etkilenmiş olacak.

Spotify, şu an için Türkiye’de dört farklı abonelik paketi sunuyor. Bunların en uygunu 8,99 TL ile öğrenci paketi olarak karşımıza çıkarken, bireysel paket 17,99 TL, duo 23,99 TL ve aile paketi de 29,99 TL olarak fiyatlandırma yapılıyor. Avrupa Birliği ve İngiltere’ye gelecek olan zamlarla birlikte Türkiye de bu durumdan etkilenecek ve ülkemizdeki Spotify kullanıcıları, yakın bir zamanda zamlanmış abone ücretleri ile karşılaşmış olacaklar.

Son kazançlarını Perşembe günü yayınlayacak olan firma, bu fiyat artışının detaylarına dair daha fazla detayı kullanıcılarla paylaşmış olacak.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...