SpaceX ve NASA astronotları Dünya’ya döndü

SpaceX ve NASA işbirliğinde, 15 Kasım 2020‘de Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) gönderilen ve 6 ay boyunca orada kalıp görev yapan 4 astronot bugün itibariyle Dünya’ya dönüş yaptı. 6 saat civarında süren yolculuk, başarıyla tamamlandı.

Uzay konusunda yaptığı çalışmalarla adını sıkça duyurmaya devam eden SpaceX, 15 Kasım 2020’de Crew Dragon uzay aracı ve Falcon 9 roketiyle birden fazla ulustan dört astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) göndermişti. Crew-1 adı verilen görevle istasyona gönderilen astronotlar, geçtiğimiz haftalarda uzayda en uzun kalma rekorunu kırdı.

Görevin ilk gününden bu yana tam 6 ay geçti ve astronotlar, en sonunda bugün dünyaya başarılı bir şekilde dönüş yaptı. Normal şartlarda 28 Nisan olarak belirlenen dönüş tarihi, olumsuz hava koşulları nedeniyle önce 30 Nisan’a, ardından 1 Mayıs’a ertelenmişti. NASA, uzay kapsülünün TSİ 03:35’te istasyondan ayrılacağını duyurmuştu. Gece saatlerinde başlayan dönüş yolculuğu, 09:56’da astronotların Florida açıklarına iniş yapmasıyla sona erdi.

SpaceX ve Nasa astronotları 6 ay uzayda kaldı

NASA, Elon Musk‘ın CEO’luk görevini sürdürdüğü, Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX’e ait Dragon uzay aracı ile Crew-1 adlı 4 kişilik astronot grubunu 16 Kasım 2020’de Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermişti.

NASA’dan astronotlar Mike Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker ile JAXA‘dan Soichi Noguchi’nin bilimsel araştırmalar yapmak için ISS’de 6 ay görev yapacağı duyurulmuştı. Crew-1’in uzaya gönderilişi, ABD’nin uzay mekiği uçuşlarını 2011’de durdurmasının ardından ülke toprakları içinden yapılan ilk fırlatılış olması nedeniyle ayrı bir önemi bulunuyordu.

Crew Dragon Resilience uzay aracı, planlanan saatte ISS’ten ayrıldı. Yaklaşık 418 kilometre yükseklikte istasyondan ayrılan astronotlar, 6 saatlik dönüş yolculuklarını başlattı. Uzay aracı, sabah 09:05’te Dünya atmosferine giriş yapmak için yola çıktı. Atmosfere sorunsuz bir şekilde giren araç, 09:54’te iki ‘drogue’ paraşütünü ve dört ana paraşütü açarak hızını azaltmaya başladı. Saat 09:58’de Resilience, Panama City’nin güneyinde okyanusa iniş yaptı. Kurtarma ekipleri hemen uzay aracına doğru yola koyuldu.

Kurtarma ekipleri, astronotların iyi durumda olduklarını doğruladı ve astronotlar Dünya’ya dönmüş oldu. SpaceX’in kurtarma gemisi GO Navigator, Resilience uzay aracını okyanustan aldı. Kurtarma ekipleri, gemiye alınan uzay aracının kapağını açtı ve astronotlar araçtan çıkarıldı.

4 astronot doktor kontrollerinin ardından Houston’a gitmek üzere helikopterle kıyıya götürdü ve ardından kendilerini bekleyen bir uçağa bindirildi.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...