Sony eski nesil konsollarına elvada diyor!

Mart ayında Sony, PS3 ve Vita mağazalarını kapatma ve her iki mağazadan da PSP oyunları satın alma olanağını kaldırma planlarını duyurduğu için yoğun bir tepki aldı. Eleştiri, Sony’nin PS3 ve Vita mağazalarını açık tutma sözü vererek rotayı kısmen tersine çevirmesinden dolayı kaynaklandı, ancak şirket 2 Temmuz’da “PSP ticaret işlevselliğini” sona erdirme kararlılığını korudu. O sırada bunun tam olarak ne anlama geldiği belirsiz olsa da, Sony duruma biraz daha ışık tuttu: PS3 ve Vita mağazalarından yeni PSP oyunları satın almaya devam edebileceksiniz, ancak DLC satın alamayacaksınız. Şirketin İngiltere ve ABD destek sayfalarına göre yeni DLC alımları tamamen kaldırılacak.

Sony

Sony eski konsolları ile yollarını ayırıyor!

Sony’nin 6 Temmuz’da PSP mağazasından arama yapma veya DLC indirme özelliğini kaldıracağı da dahil olmak üzere bazı şeyleri netleştirmek için yaptığı üç yeni güncelleme mevcut:

Bu sizin için ne anlama geliyor? PlayStation®Portable (PSP) için PlayStation®Store 2016’da daha önce kapatıldığında, arama yapabilir ve oyun içi satın alma işlemleri yapabilirsiniz. 6 Temmuz 2021’den itibaren artık arama yapamayacak veya oyun içi satın alma işlemi yapamayacaksınız. Zaten sahip olduğunuz PSP içeriği ne olacak? Daha önce satın aldığınız PSP içeriğini indirmeye devam edebileceksiniz. Cihazdaki İndirme Listesine erişerek önceden satın aldığınız PSP içeriğini PSP’nize indirebilirsiniz. PS3 ve PS Vita mağazalarında satın alınabilen herhangi bir şey kalmayacak.

PSP içeriği ne olacak? PS3 ve PS Vita mağazalarında bulunan PSP içeriğini satın almaya ve oynatmaya devam edebileceksiniz. Ancak artık PSP içeriği için oyun içi mağazadan satın alma işlemi yapamayacaksınız. Tüm bunlar doğal olarak yalnızca dijital olarak satılan oyunlar için geçerlidir, ancak yerel PSP mağazasının 2016’da kapanmasından bu yana PSP’nin bazı geçmişinin ve eski kataloğunun korunmasına yardımcı olabilecek. Xbox Series X için, Sony’nin konsollarında eski oyunları oynamak, genellikle eski bir diski açmaktan biraz daha karmaşık olabilir. Playstation 5 şu anda Playstation 4 oyunlarının çoğunu oynatabiliyor, ancak Sony’nin en yeni konsolunda eski nesillerin oyunlarını oynamak istiyorsanız, Playstation 3 ve Playstation 2 oyunlarını akışlı olarak oynamanıza izin veren bir Playstation Now aboneliği için para ödemeniz gerekir. Veya klasiklerin tam fiyat remakelerini satın alın. PSP için, sevilen avuçiçi için oyun satın almanın en azından şimdilik uygun bir yolu var – hatta bu, oyunları tamamen farklı donanıma sahip iki mağazadan birinden satın almak anlamına geliyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...