Sırayla Tüm Yakuza Oyunları (2022): Kronolojik ve Çıkış Tarihi

Tüm Yakuza oyunlarının kronolojik sırasını öğrenin.

Yakuza: Like a Dragon

Yakuza oyun serisini hangi sırayla oynamanız gerektiğini mi arıyorsunuz? O halde doğru yerdesiniz. Serideki 12 oyunun tamamını piyasaya çıkış sırasına göre listeledik. Zaman çizelgesini takip etmeye çok meraklıysanız, kronolojiye sadık kalabilmeniz için bir kronolojik sıra listesi de ekledik. Tüm bunları söyledikten sonra, oyunların sıralamasına bir göz atalım.

Tüm Yakuza Oyunlarının Kronolojik Sıralaması Nedir?

  1. Yakuza 0 (1998’de geçiyor)
  2. Yakuza Kiwami (2005’te geçiyor)
  3. Yakuza Kiwami 2 (2006’da geçiyor)
  4. Yakuza 3 (2009’da geçiyor)
  5. Yakuza 4 (2010’da geçiyor)
  6. Yakuza 5 (2012’de geçiyor)
  7. Yakuza 6: The Song of Life (2016’da geçiyor)
  8. Yakuza: Like a Dragon (2019’da geçiyor)

Yakuza Oyunları Çıkış Tarihi Sırası

Aşağıda, çıkış tarihlerine göre oyunların yanı sıra mevcut oldukları platformları da belirttik.

Yakuza 2006 (PS2)

Yakuza serisindeki çıkış sırasına göre ilk oyun. İlk olarak 2005 yılında çıktı. Ancak, sadece Japonya ile sınırlıydı. PS2’ye özel bu oyun daha sonra Eylül 2006’da uluslararası topluluk için piyasaya çıktı. Hikaye, bir suçtan dolayı haksız yere hüküm giymiş bir Yakuza üyesi olan Kazuma Kiryu’nun yerine geçmenizle başlıyor. Adınızı temize çıkarmaya çalışırken Tokyo’daki Kabukicho bölgesinin bir canlandırması olan Kamurocho’ya taşınacaksınız. Bir oyundan çıkmış en iyi hikayelerden biri.

Yakuza 2 2008 (PS2)

Yakuza 2 ile bile Japonya, Aralık 2006’da çıkmasıyla oyuna erken erişim elde etti. Uluslararası topluluk bunun için Eylül 2008’e kadar beklemek zorunda kaldı. Eski grubunuz Tojo Klanı’ndan bir istek gelince yeniden Kazuma Kiryu rolünü üstleniyorsunuz. Omi İttifakı’nın azılı bir rakibi olma yolunda hikaye boyunca ilerleyeceksiniz. Bu oyun, ilk versiyona göre çok daha geliştirilmiş bazı mekanikler ve özellikler içeriyor. Oyunun ilk versiyonuna layık bir varis.

Yakuza 3 2010 (PS3)

Kazuma Kiryu geri döndü, hem de büyük bir gürültüyle. Sıradaki Yakuza oyunu artık Ryuku olarak bilinen yeni bir mekana sahip. Daha önceki Kamurocho haritası da çok daha geniş bir haritanın parçası olarak geri dönüyor. Bu, oyun deneyimini geliştirmeye ve Yakuza dünyasını geniş ölçüde açmaya yardımcı oldu. Eğer keskin bir gözünüz varsa, tanınmış Japon mimari mekânlarından bazılarını fark edebilirsiniz. Ayrıca kendinizi Ryudo Ailesi’ne karşı koruduğunuz Morning Glory Yetimhanesi’nin başında bulacaksınız. Video oyunlarından çıkan en iyi hikayelerden birinin başarılı bir devamı.

Yakuza 4 2011 (PS3)

Yakuza 4, bir önceki oyun olan Yakuza 3’e uygun bir devam oyunudur. Oyunun olayları Yakuza 3’ten tam bir yıl sonra geçiyor. Tekrar Kamurocho’ya geri gönderiliyorsunuz. Bununla birlikte, büyük bir çatı alanı, Rojiura’nın arka sokakları ve Kamuchika’nın yeraltı bölümü şeklinde yeni yerler var. Artık üç yeni ana karakter var: Masayoshi Tanimura, Shun Akiyama, ve Taiga Saejima.

Daha önce olduğu gibi Japonya bu oyuna ilk kez 5 Mart 2010 tarihinde erken bölgesel sürüm şeklinde sahip oldu. Uluslararası sürüm bir yıl sonra Mart 2011’de çıktı.

Yakuza: Dead Souls 2012 (PS3)

Yakuza: Dead Souls, ana Yakuza serisinden bir yan oyun ve bir yan hikaye olarak sıralamanın arasında yer alıyor. Serinin bu oyunu, bu serinin gücünü ve kuvvetini gösteriyor. Dead Souls, kanonik olmayan küçük bir yan hikaye olarak işlev görüyor. Dönemin modası olduğu üzere, bu seferki düşmanlarınız bir grup beyne aç zombi. Kamurocho’da acil bir tıbbi durum varmış gibi görünüyor. Şüpheli bir salgın, bir zamanlar geniş bir alana yayılmış olan bölgenin sakinlerini kana susamış cesetlere dönüştürdü. Zombileri kontrol etmek ve virüsün kaynağını bulmakla görevlendirildiniz. Ancak Yakuza ile olan bağlarınız bu sürünün içinden geçmenizi zorlaştıracak. O halde kemerlerinizi bağlayın ve Dead Souls’ta inişli çıkışlı ve ısırgan bir yolculuğa hazır olun.

Yakuza 5 2015 (PS3,PS4)

Yakuza 5 şöyle bir başlıkla piyasaya sürüldü: “Like a Dragon 5: Fulfiller of Dreams”. Bu, oyun serisinin beşinci büyük bölümüdür. Yine Japonya Aralık 2012’de oyuna çok erken erişim sağladı. Dünyanın geri kalanı Aralık 2015’e kadar beklemek zorunda kaldı ve dijital sürüm olarak da mevcuttu. Bu oyunla birlikte, oyunu o zamanlar görsel bir şölen haline getiren yeni bir grafik motoru geldi. Bu sefer Japonya genelinde beş yeni mekâna ve kontrol edebileceğiniz beş yeni karaktere erişiminiz oldu. Tıpkı diğer tüm oyunlarda olduğu gibi, Macera ve Savaş modlarını deneyimleyebileceksiniz.

Yakuza 0 2017 (PS4, Xbox One, PC)

Yakuza 0, çıkış sırasına göre zamanda geriye yolculuk yapan serinin ilk oyunudur. Oyun sizi 1988 yılındaki bir Japon manzarasına geri götürüyor. Bu, ilk Yakuza oyunundan 17 yıl önce gerçekleşir. Kazuma Kiryu ve Goro Majima’nın yolunu takip edebileceğiniz için size bazı arka plan hikayeleri verir. ‘Empty Lot’ olarak bilinen bir bölgenin kontrolünü ele geçirmeye çalışırken her iki Yakuza grubu arasındaki mücadelenin nasıl başladığını görebileceksiniz. Aynı zamanda seriye büyük bir ivme kazandıran oyunlardan birisi. Gördüğü ilgi nedeniyle geliştiriciler oyunun ilk versiyonunun yeniden yapımını yapmaya karar verdi.

Yakuza Kiwami 2017 (PS4, Xbox One, PC)

Yakuza Kiwami, ilk Yakuza oyununun yeniden yapımıdır. Bu yeniden yapım ile ilk Yakuza oyunu, o zamanlar yeni olan PS4 konsoluna giriş yapıyor. Hikaye aynı kalırken tek fark yeni ve geliştirilmiş grafikler. Oyun çıktığında en çok övgü alan oyunlardan biriydi. Serinin hayranıysanız denemeye değer.

Yakuza 6 2018 (PS4, Xbox One, PC)

Yakuza 6, oyun serisinin sıralamasındaki en önemli oyunlarından biridir. Tamamen yeni Dragon Game Engine’i içeren ilk oyundur. Kamurocho’yu üçüncü şahıs görüşünde deneyimleyebileceksiniz. Ancak, şimdi Hiroşima Eyaletindeki Onomichi şehri şeklinde yepyeni bir bölgeyi deneyimleyebileceksiniz. Bir önceki oyundaki olayların bir parçası olarak 3 yıllık bir cezanın ardından yakın zamanda serbest bırakılan Kazuma Kiryu rolünü tekrar üstleneceksiniz. Yaşlı adam Kiryu, Yakuza 5’in olayları nedeniyle oluşan güç boşluğu nedeniyle artık yepyeni düşmanlarla karşılaşacak.

Yakuza Kiwami 2 2018 (PS4, Xbox One, PC)

Yakuza Kiwami 2 yine Yakuza 2 oyununun yeniden yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Bu da oyunu PS4 konsoluna taşımak için yapılmış bir yeniden yapım. Yepyeni oyun motorundan büyük ölçüde yararlandı. Bu, oyunu tamamen farklı kılan muazzam bir görsel destek sağladı. Temel olay örgüsü aynı kalırken, Dragon Game Engine sayesinde görselleri çok daha iyi deneyimleyebiliyorsunuz.

The Yakuza Remastered Collection 2019 (PS4, Xbox One, PC)

The Yakuza Remastered Collection, Yakuza serisi sıralamasındaki en önemli oyunlardan biridir. Bu remaster ile serinin önceki tüm oyunları yenilenmiş oldu. Yeni Dragon oyun motorunu temel alan oyunlar, yeni konsolların daha iyi grafikleri için uygun hale getirildi. Ayrıca, geriye dönüp bir video oyunu serisinden çıkan en iyi hikayelerden bazılarını deneyimleyebilirsiniz.

Yakuza: Like A Dragon 2020 (PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, PC)

Like a Dragon, Yakuza serisine yeni bir soluk getiriyor. Bu oyunun bir parçası olarak, Kiryu’ya ara veriyor ve Ichiban Kasuga rolünü üstleniyorsunuz. Ichiban da yanlışlıkla hapsedildiği için Kiryu’ya benzer bir yolda ilerliyor gibi görünüyor. Serbest bırakıldıktan sonra eski patronunuzun size ihanet ettiğini ve sizi iki arada bir derede bıraktığını öğreneceksiniz. Kurtuluş ve en önemlisi intikam arayan yalnız kahraman olmaya çalışırken hikayeyi takip edeceksiniz.

Yakuza Oyun Serisinin Tam Kronolojik Sıralaması hakkında bilmeniz gereken her şey bunlar.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...