BMW’den Otonom Sürüş Hamlesi Geldi!

BMW’den Otonom Sürüş Hamlesi

BMW kendi kendini süren bir elektrikli araba geliştirdi, ancak bunun içinde şoförlük yapmanız pek mümkün değil. Yeni teknoloji, denemeler iyi giderse diğer araçlara eklenmesi planlanarak BMW 7-Serisi’ne uygulanıyor. Yakalamanın ne olduğunu merak ediyorsanız, sadece sınırlı sayıda 7-Serisinde olacak ve Almanya’nın çok küçük bir bölümünde çalışacak. Buna “BMW’den otonom sürüş hamlesi” diyebiliriz.

Tesla, Audi ve Mercedes-Benz dahil olmak üzere birçok otomotiv üreticisi, kendi kendine giden bir arabayı yollara çıkarmaya çalışıyor. Ne yazık ki, bir takım yasal ve teknik engeller önümüzde duruyor. Elon Musk’ın Tesla’sı teknolojiyle en yakından ilişkili olsa da, 2010’da teknik olarak bitiş çizgisini kendi kendine giden bir araçla geçen Audi’ydi.

Otonom Audi TTS Pikes Peak araştırma arabası, 12 mil uzunluğundaki bir parkurda yol aldı. sürücü olmadan. Kendi kendini süren arabalara giden yolda kayda değer bir tuzak, Tesla’nın “hayalet frenleme” sorunuydu ve bu da federal hükümeti Musk’ın otomobil şirketine soruşturma başlatmaya sevk etti. Mercedes-Benz, “koşullu otomatikleştirilmiş” araçların üretimi için uluslararası geçerli onay alan ilk üretici olarak oldukça iyi gidiyor.

Yeniliği çok daha küçük bir ölçekte çalışır, ancak yine de dünya çapında faydalı olabilir. Bir şirket açıklamasına göre proje, şirketin Dingolfing tesisinde bu ay başlayıp 2023 yılına kadar denenecek. BMW, teknolojiyi kendi tesisleriyle sınırlandırdığından, rakiplerin karşılaştığı yasal engellerin çoğuna tabi değildir.

Günümüzde pek çok marka bu alanda çalışmalarını derinleştiriyor. BMW de kervana katılarak benzer işler yapıyor. Fakat bu otonom sürüş bazı kesimler tarafından ciddi şekilde haz edilmiyor, sebebi ise artan kazalar. Özellikle Tesla merkezli servis edilen haberler, otonom sürüşlerin kazalara sebebiyet verdiğini işaret ediyor. Yine de bir o kadar da hayat kurtardığı da bir gerçek. Ayrıca bu tarz bir teknolojik gelişmenin pek çok meslek grubunu ve çalışanı da zor duruma sokacağı aşikar. Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles’da az sayıda da otonom taksiler bulunuyor. Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...