NASA ve SpaceX, Dragon Kapsülündeki Büyük Sorunla Karşı Karşıya

NASA ve SpaceX, uzay uçuşlarında kullanılan Dragon kapsülündeki hayati bir sorunun çözümü için harekete geçti.

SpaceX‘in Dragon uzay aracı, hem astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) hem de astronotlara ekipman, araştırma ve malzeme taşıyan bir araç olarak, NASA görevlerinde büyük ölçüde başarılı olmuştur. Ancak bu hafta NASA ve SpaceX, sorun ciddi veya tehlikeli görünmese de, son Dragon fırlatışlarında bir sorunla karşı karşıya kaldı.

NASA ve SpaceX, Dragon Kapsülündeki Paraşüt Sorunu ile Karşı Karşıya

Dragon kapsülü, okyanusa inmeden önce Dünya atmosferinden inişlerini yavaşlatmak için paraşüt kullanır. Ancak 24 Ocak 2022’de suya inen bir ikmal görevi sırasında dört paraşütten birinin açılması gecikti. Geçen yıl bir Crew Dragon aracında meydana gelen benzer bir sorunun ardından paraşüt açılışı ikinci kez ertelendi.

NASA sözcüsü Josh Finch yaptığı açıklamada, “SpaceX CRS-24 görevinin dönüşü sırasında ekipler, Crew-2 görevinin dönüşünde olduğu gibi geciken tek bir ana paraşüt gözlemlediler. Her iki uçuşun dikey iniş hızı, sıçrama anında sistem tasarım marjları dahilindeydi ve her iki görevde de sıçramadan önce dört ana paraşütün tamamı tamamen açıldı.”

Her iki görev de güvenli bir şekilde aşağı indi ve Dragon gemisi sadece üç paraşütle bile güvenli bir şekilde inebilir. Ancak NASA ve SpaceX, paraşüt verilerini gözden geçirerek sorunun temel nedenini araştırıyor. Amaç, 15 Nisan 2022‘de yapılması planlanan ve dört astronotun ISS’ye gönderileceği Crew-4 görevinin başlatılmasından önce incelemeyi tamamlamak.

Bir olasılık, dört paraşütle, diğer üçü tarafından etkili bir şekilde bloke edildiğinden şişmesinin doğal olarak daha uzun sürmesi ve bunun normal operasyonların bir parçası olmasıdır. SpaceX’in inşa ve uçuş güvenilirliği başkan yardımcısı Bill Gerstenmaier, muhabirlerle yaptığı bir telefon görüşmesinde, “Bu, Crew-2’den sonra oldukça hızlı bir şekilde yaptığımıza çok benzer şekilde kapsamlı bir şekilde araştırılacak. Bunu başka bir veri noktası olarak kullanacağız ve bu sistemlerin nasıl çalıştığı konusunda gerçekten daha akıllı olup olamayacağımızı göreceğiz, böylece evet, bunun gerçekten bu dört kanallı sistemin nominal bir işlemi olduğundan emin olabiliriz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...