Elon Musk, Senatör ile Ters Düşmeye Devam Ediyor

Milyarderler için yeni vergiler talep eden ABD’li Demokrat Senatör Ron Wyden’ı motive eden sorulardan bazıları şunlar: Dünyanın en zenginlerinin bu kadar az vergi ödemesi adil mi? Aşırı eşitsizliğin olduğu bir zamanda, bu kadar çok şeye sahip olanların, muazzam zenginlikleriyle orantılı olarak çok az katkıda bulunması etik oolarak doğru mu? Elon Musk neden vergi vermiyor?

Elon Musk

Elon Musk Senatöre Tweet İletti

Musk’ın kaba tweet’i, servet konusunda internette anket yaparken istediği cevabı alamamış görünen dünyanın en zengin adamı için özellikle ilginç bir hafta sonunu olarak görünüyor.

Cumartesi günü Musk, 63 milyon Twitter takipçisine Tesla hisselerinin yüzde 10’unu satıp satmayacağını sordu. Soru oldukça önemli, çünkü Musk, hisse senedi satmadan, büyük servetinin ana kaynağı üzerinden vergilendirilmez (şu anda yaklaşık 200 milyar dolar değerinde olan Tesla hisselerinin yaklaşık yüzde 17’sine sahiptir). Wyden ve diğer politikacıların, ABD’nin en zengin vatandaşlarına (yaklaşık 700 milyardere) ait hisse senetleri gibi satılmayan varlıkları (Wyden’ın önerileri zaten reddedilmiş olsa da) yıllık olarak vergilendirme planıyla değiştirmek istedikleri durum budur.

Musk’ın ayrı bir tweet’inde belirttiği gibi: “Hiçbir yerden nakit maaş veya ikramiye almıyorum. Sadece hissem var, dolayısıyla vergileri şahsen ödememin tek yolu hisse senedi satmak.”

Musk’ın Twitter takipçileri açıktı: Elon hisselerini satmalı, ankette 3,5 milyon katılımcının yüzde 57,9’u “evet” oyu verdi. Başka bir deyişle: Musk, halihazırda ödediğinden daha fazla vergi ödemelidir. (İlginç bir şekilde, Musk’ın Tesla hisse senedi opsiyonlarının nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak, herhangi bir Twitter anketinin sonucundan bağımsız olarak büyük bir vergi faturası ödemesi muhtemeldir.)

“Bu anketin sonuçlarına, ne şekilde olursa olsun bağlı kalacağına” söz veren Musk, anketin sonucu hakkında doğrudan yorum yapmadı. Bunun yerine, senatörün “dünyanın en zengin adamının herhangi bir vergi ödeyip ödememesinin bir Twitter anketinin sonuçlarına bağlı olmaması gerektiğini” belirtmesinin ardından tweet’ini Wyden’a göndermeyi seçti.

Bu şok edici bir öneriydi – milyarderlerin vergi oranları gibi büyük kamu ithalatı sorunlarının Musk’ın Twitter beslemesinin dışında çözülebileceği – görünüşe göre Elon’un kaldıramayacağı kadar çok şey kanıtladı. Muhtemelen, yine de, sözünü yerine getirmek için gerekli evrakları hazırlamakla ve daha açık bir cevap bulmak için hisselerini satmakla çok meşgul.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...