Meta, Kullandığı Teknoloji Sebebiyle Davalık Oldu!

Meta, kullanmış olduğu bir teknoloji sebebiyle Teksas eyaleti ile davalık oldu!

Meta, Yüz Tanıma Teknolojisi Yüzünden Davalık Oldu

Teksas Başsavcısı Ken Paxton, Meta’yı yüz tanıma kullanımı nedeniyle dava etti. Bugün eyalet bölge mahkemesinde açılan dava, Meta’nın Facebook fotoğraf etiketleme sisteminin Teksas Biyometrik Tanımlayıcının Yakalanması veya Kullanımı (CUBI) Yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor. Mali zararlar ve Teksaslıların biyometrik verilerinin izinsiz kullanımına son verilmesini istiyor.

2009’da kabul edilen CUBI kısıtlamaları, yüz geometrisi gibi biyometrik verileri toplamadan önce bilgilendirilmiş onam almayı gerektiriyor. Dava, Facebook’un kullanıcı fotoğraflarını izin istemeden taradığını ve otomatik etiketleme sisteminin toplu biyometrik veri toplama anlamına geldiğini küçümsediğini iddia ediyor. Ayrıca, daha önceki bir davanın, Instagram’ın kullanıcı sözleşmesindeki ifadelerle çeliştiği iddia edilen yüz tanıma için görüntüleri taradığı iddiasını da yansıtıyor. Yapılan bir açıklamada Meta, “bu iddialar yersizdir ve kendimizi şiddetle savunacağız” yanıtını verdi.

Genel olarak, başsavcılık, Meta’nın “milyonlarca Teksaslı’nın biyometrik tanımlayıcılarını ticari bir amaç için bilgilendirilmiş onayları olmadan ele geçirdiğini ve bunları makul bir sürede yok etmediğini” iddia ediyor. Dava, her CUBI ihlali için 25.000 dolar para cezası ve Teksas Aldatıcı Ticaret Uygulamaları Yasası ihlali başına ek 10.000 dolar talep ediyor. Yani bu cezalar toplandığında, teorik olarak toplam yüz milyarlarca dolar Meta’nın ödemesi gereken bir miktar olabilir.

Texas, Illinois ve Washington ile birlikte biyometrik gizlilik yasasına sahip birkaç eyaletten biridir. Daha iyi bilinen Illinois yasası geçmişte Meta için baş ağrısına neden oldu: 2021’in başlarında bir yargıç, o eyalette Facebook etiketleme sistemi üzerinden 650 milyon dolarlık bir toplu dava anlaşmasını onayladı. Teksas yasası, Illinois muadili aksine, başsavcılık tarafından uygulanması gerekiyor.

Meta, Illinois anlaşmasından birkaç ay sonra, Kasım ayında Facebook otomatik etiketleme sistemini durdurdu. Ancak, şirketin son zamanlarda dikkatinin çoğunu odakladığı yeni ortaya çıkan sanal ve artırılmış gerçeklik “metaverse” platformları da dahil olmak üzere diğer hizmetlerde yüz tanıma kullanma olasılığını engellemedi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...