Meta, İngiltere ile Ters Düştü!

İngiltere’nin rekabet düzenleyicisi, Facebook’un ana şirketi Meta’nın Giphy’yi satın almasının, sosyal medya devinin popüler GIF yapma ve paylaşım web sitesini satın aldığını ilk kez duyurmasından bir buçuk yıl sonra, resmi olarak karar verdi. Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) yaptığı basın açıklamasında, yaptığı soruşturmanın ardından bir satın almanın sosyal medya platformları arasındaki rekabete zarar verebileceğini tespit ettikten sonra karara vardığını ve endişelerinin “yalnızca Facebook’un kendi şirketinde Giphy’yi satmasıyla giderilebileceğini” söyledi. tamamı onaylanmış bir alıcıya.”

CMA, satın almanın diğer platformların Giphy GIF’lerine erişimini reddetmek veya sınırlamak ve Facebook, WhatsApp ve Instagram’a daha fazla trafik çekmek için kullanılabileceğini söyledi. Ayrıca, diğer platformların GIF’lere erişmek için daha fazla veri sağlamasını istemek için kullanılabileceği endişelerini de dile getirdi. Son olarak, CMA ayrıca Giphy’nin reklam hizmetlerinin Meta’s ile rekabet edebileceğine, ancak birleşme sonucunda bunların kapatıldığına inanıyor.

Meta Giphy’i Satmaya Zorlanıyor

Bağımsız araştırma grubu Stuart McIntosh, Meta’ya atıfta bulunarak yaptığı açıklamada, “Facebook ve Giphy arasındaki bağlantı, görüntülü reklamcılık pazarındaki potansiyel bir rakibi ortadan kaldırdı.” Dedi. “Eylem olmadan, Facebook’un rakiplerinin Giphy GIF’lerine erişimini kontrol ederek sosyal medyadaki önemli pazar gücünü daha da artırmasına izin verecek.”

McInosh, “Facebook’un Giphy’yi satmasını zorunlu kılarak milyonlarca sosyal medya kullanıcısını koruyor ve dijital reklamcılıkta rekabeti ve yeniliği teşvik ediyoruz” dedi.

Financial Times’ın daha önce bildirdiğine göre, bu, CMA’nın bir teknoloji devi tarafından tamamlanmış bir satın almayı çözmeye çalıştığı ilk sefer olacak. Meta karara itiraz edebilecek olsa da, Birleşik Krallık düzenleyicisinin kararı gelecekteki büyük teknoloji satın alımları için dikkate değer bir emsal teşkil ediyor. Çığır açıcı olsa da, CMA’nın kararı, Ağustos ayındaki ön bulgular raporunun anlaşmanın çözülmesi gerektiğini söyledikten sonra tam bir sürpriz olmadı.

Meta’nın bu tarz bir baskı altında tutulması serbest piyasayı ve fikir özgürlüğünü ciddi şekilde zedeliyor şeklinde yorumlandı. İlerleyen günlerde daha fazla detay paylaşılacaktır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Dijital Dolar (CBDC) ABD Hükümetinin Onayını Aldı mı?

FED tarafından yayınlanan yeni bir makaleye göre, ABD hükümeti tarafından desteklenen bir dijital dolar, daha hızlı para transferlerine yol açabilir ve mevcut bankacılık sisteminden...

Squid Game 2. Sezonu İçin Açıklama Geldi!

Perşembe günü dördüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında, Netflix'in eş CEO'su ve baş içerik sorumlusu Ted Sarandos, Kore mini dizisi Squid Game geri döndüğünü doğruladı....

Nayib Bukele, Türkiye’de!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz akşam Türkiye'ye selam yolladı. Paylaştığı tweet'te "Öncelikle, #Bitcoin diyarı El Salvador’dan tüm Türkiye’ye selamlar" ifadesini kullandı....