Twitch, Makine Öğrenmesi Teknolojisiyle Yasakları Güçlendirecek

Twitch, yasaklardan kaçan insanları tespit etmek için makine öğrenmesi teknolojisini kullanacak. Peki bu teknoloji nasıl olacak?

Twitch, yasaklardan kaçmaya çalışan kişileri tespit etmek için makine öğrenimini kullanan yeni bir araçla tacizi azaltma çabalarını artırıyor. Bu, yayıncıların sohbetlerinin nefret dolu mesajlar gönderen trollerle dolup taştığı nefret baskınları gibi şeylerle mücadele etmek için şirketin attığı en son adım oldu.

Twitch Makine Öğrenmesi Teknolojisi Nasıl Çalışacak?

Şüpheli Kullanıcı Tespiti adı verilen yeni araç, kullanıcıları bir yayıncının kanalından yasaklardan kaçan “olası” kişiler olarak tanımlayabilir. Aracı güçlendiren makine öğrenimi modeli, hesaplarıyla ilgili davranışları ve özellikleri gibi şeyleri değerlendirerek potansiyel kaçakları tespit ediyor ve bu bilgileri bir yayıncının kanalından yasaklanmış hesaplarla karşılaştırıyor.

“Muhtemel” kaçaklardan gelen mesajlar sohbete gönderilmeyecek, ancak yayıncılar ve moderatörleri onları görebilir. Yayıncılar ve modlar, bu kullanıcıyı bir izleme listesine ekleyen ve bir kullanıcının adının yanına izlemeyi belirten bir mesaj koyan (yukarıdaki GIF’de gösterildiği gibi) olası bir yasak kaçakçısını izlemeyi seçebilir veya yasaklayabilir. “Olası” kaçakların mesajları sohbette görünecek, ancak yayıncılar / moderatörler bu mesajların sohbetten engellenmesini de seçebilir.

Twitch, Şüpheli Kullanıcı Tespitini varsayılan olarak açacağını söylüyor, ancak yayıncılar isterlerse aracı ince ayarlayabilir veya kapatabilir. Yayıncılar ve moderatörler, şüpheli oldukları kullanıcıları izlemeyi manuel olarak da seçebilir.

Twitch’in toplum sağlığı ürün direktörü Alison Huffman, The Verge’e yaptığı açıklamada, “Bu araç, büyük ölçüde, yasaktan kaçanları engellemenin daha iyi yollarına duyulan ihtiyaç konusundaki topluluk geri bildirimlerinden ilham aldı. Moderatörlerle acı noktaları hakkında konuşurken, kanalının normlarını ihlal eden bir şeyle sohbet eden bir kullanıcının zararlı mı, tekrarlayan tacizci mi yoksa sadece o kanalın kurallarını öğrenmemiş daha yeni bir izleyici mi olduğunu ayırt etmenin zor olabileceğini duyduk. Bu nedenle, bu aracı moderatörlere ve içerik oluşturuculara kanalları içinde daha verimli ve bilinçli kararlar verebilmeleri için potansiyel yasak kaçakçıları hakkında daha fazla bilgi vermek için tasarladık.

Şüpheli Kullanıcı Tespiti, özellikle bir yayıncının sohbete katılan hesaplar için telefon veya e-posta doğrulaması gerektirmesine izin veren yakın zamanda tanıtılan kontrollerle birlikte kullanıldığında, nefret dolu kişileri susturmada bir fark yaratabilir gibi görünüyor. Ancak, Şüpheli Kullanıcı Tespitinin pratikte gerçekte ne kadar etkili olacağı veya yasaktan kaçanların aracı aşmanın yollarını bulup bulamayacağı henüz belli değil.

Kaynak: The Verge

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...