Mercedes Benz EQS, fiyatı belli oldu!

Mercedes-Benz EQS, amiral gemisi elektrikli bir sedan olarak Salı günü Almanya’da sipariş edilebilir duruma geleceği öğrenildi. Bunu için şirket fiyatlandırma konusundaki merakları gidermek için aracın alıcılarına en az 100.000 dolara mal olacağını doğruladı. 90 kWh pil paketine sahip olan ve arka tekerleklere güç sağlamak için tek bir elektrik motoru kullanan temel model, 106.374,10 € – kabaca 124.000 $’dan başlıyor. Daha pahalı olan çift motorlu, dört tekerlekten çekişli varyant 107,8 kWh pil paketine sahip olacak ve 135.529,10 € veya yaklaşık 159.000 $ ‘dan başlayacak.

Mercedes Benz EQS teknolojik özellikleri ne kadar olacak?

Alıcılar, satın alacakları EQS’e karar verdikçe fiyatlar kesinlikle yükselebilir. Ancak, araca sahip olduklarında bile Mercedes-Benz, müşterilerin kablosuz yazılım güncellemeleri tarafından sunulan diğer özelliklerin kilidini açmak veya kabul etmek için ödeme yapmakla ilgilenip ilgilenmeyeceklerini test etmek için EQS’yi kullanacak. Örneğin, Mercedes-Benz, arka tekerleklerin direksiyon açısını elektronik olarak sınırlandıracak, ancak satın aldıktan sonra, daha dar bir dönüş yarıçapı için bu direksiyon açısını birkaç derece artırmak için şirkete daha fazla para ödeme seçeneği olacak. Mercedes-Benz, müşterileri cezbetmek için bu özelliklerin “geçici aktivasyonlarını ve ücretsiz deneme sürelerini” sunmayı bile planladığını söylüyor.

Elbette, mevcut olacak daha yazılım odaklı satışlar da var. Ayda 89 € karşılığında (elbette bir yıl ücretsiz olarak), EQS sahipleri diğer özelliklerin yanı sıra gösterge panelindeki devasa “hiper ekranda” Tetris, Sudoku ve diğer mini oyunları oynama ayrıcalığına sahip olacaklar.

Mercedes-Benz, bunun gibi fikirleri deneyen tek şirket değil ve otomobil üreticileri, bir arabayı hareket ettiren çeşitli unsurlar üzerindeki bilgisayar kontrolünü artırdıkça kesinlikle son olmayacak. Tesla, Autopilot sürücü yardım sistemi gibi özellikleri kablosuz olarak satın alınabilir hale getirerek bu fikre öncülük etti. (Bir noktada şirket, elektronik olarak daha düşük menzile sahip olmak için daha büyük pillere sahip bazı arabaları bile sattı ve sahipleri bu ekstra kapasitenin kilidini açmak için ödeme yapabilirdi.) Alman otomobil üreticisi BMW, araç içi mikro dönüşümler fikri konusunda oldukça başarılı.

Zahmet etmeyen alıcılar yine de inanılmaz yetenekli bir elektrikli araba gibi görünen bir şey alacaklar. Mercedes-Benz EQS, fiyat ve uzun menzilli yeteneklerindeki benzerliği nedeniyle kaçınılmaz olarak yenilenen Model S sedan ile karşılaştırılacak olsa da, Mercedes-Benz’in maksimalist lüksü benimsemesi, Tesla’nın lazer odak noktasının minimalizm ve teknoloji ile tam bir tezat oluşturuyor. Bunun Almanya’da ve bu yılın ilerleyen dönemlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde nasıl devam edeceği, EQS nihayet yola çıktığında öğrenilecek bir şey haline geldi.

Mercedes Benz EQS Türkiye fiyatı ne olacak?

Aracın Türkiye fiyatı için şu an net bir durum yok. Fakat güncel fiyatlandırmalar ve vergiler göz önüne alındığında bu tarz bir otomobilin yaklaşık olarak 5 milyon Türk Lirasına denk geleceği tahmin ediliyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...