Mark Zuckerberg’in iPhone’u Bitirme Planı: Meta AR Gözlükleri

Mark Zuckerberg, iPhone telefonların popülerliğini bitirmek için ne yapacak? Meta AR gözlükleri bunu gerçekleştirebilir mi?

Mark Zuckerberg’in mobil işletim sistemlerinden, özellikle de Apple’ın iPhone’undan nefret ettiği bir sır değil. Facebook CEO’sunun (artık Meta olarak adlandırılıyor) artırılmış gerçeklik (AR) gözlüklerinin yardımıyla iPhone’a öldürücü bir darbe vurmak istediği biliniyor. AR gözlüklerinin çalışması için bir iPhone veya Android telefonla eşleştirilmesi gerekmez. Zuckerberg, birkaç yıl önce teknolojiyle dalga geçti, ancak yeni bir rapor, iddialı Meta AR gözlükleri hakkında daha fazla ayrıntı sağlıyor.

Zuckerberg, Meta AR Gözlükleri Hakkında İddialı

Zuckerberg’in Meta AR gözlüklerinden beklentileri yüksek. Eski bir çalışan “Zuck’ın egosu [gözlüklerle] iç içe geçmiş durumda” dedi.

Bununla ilgili sorun şu ki Meta, iPhone’u öldürebilecek türden AR gözlükleri geliştiren tek şirket değil. Apple da bu tür cihazlar üzerinde çalışıyor. iPhone üreticisi, 2022’nin sonlarında veya gelecek yılın başlarında karma gerçeklik gözlüklerini tanıtacak. Ancak Apple’ın normal gözlük gibi görünen zarif AR gözlükleri de bir iPhone “katili” olabilir.

Meta’nın AR Gözlüklerinin Özellikleri

Meta’nın, 2024‘te piyasaya sürülecek ilk modelle birlikte birkaç nesil AR gözlüğü piyasaya sürmek istediği bildiriliyor. Buna Project Nazare deniyor. Bunu, her şey plana göre giderse 2026 ve 2028’de çıkacak ikinci ve üçüncü nesil gözlükler takip ediyor.

Nazare’nin bir akıllı telefon bağlantısına ihtiyacı olmayacak. Bununla birlikte, bilgi işlem öğelerini içeren telefon şeklindeki bir cihaza kablosuz olarak bağlanacaktır.

Ayrı olarak, Nazare’nin yanında, mesajları ve bildirimleri görüntülemek için bir akıllı telefona bağlanmaya ihtiyaç duyacak olan Hypernova adlı daha ucuz bir cihaz piyasaya sürülebilir.

Zuckerberg’in Nazare’nin eksiksiz bir AR deneyimi ve zengin 3D grafikler sunmasını istediği bildiriliyor. Ayrıca geniş bir görüş alanı ve “sosyal olarak kabul edilebilir bir tasarım” arıyor. Pratikte bu, en iyi ihtimalle 70 derecelik bir görüş alanı anlamına gelir. Ama bu ulaşılamayacak bir hedef gibi görünüyor. Ve şu anki tasarım, “Süpermen’in Clark Kent kılığına girdiğindeki siyah çerçeveleri” gibi görünüyor.

iPhone “katili” de yaklaşık 100 gram ağırlığında. Bu, normal gözlüklerden dört kat daha fazla. Çerçevede stereo hoparlörler yer alacak.

Zuckerberg, hiçbir masraftan kaçınmadığı için AR gözlüklerinde pahalı özel dalga kılavuzları ve microLED projektörler bulunacak. İlk model aynı zamanda göz izleme hareketine ve öne bakan bir kameraya sahip olacak.

Meta ayrıca AR gözlükleri için özel çipler yapmak istiyor.

Yazımızın devamına aşağıdaki ok butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...