Mercedes Benz Vision EQXX, Menzil Testinde Rekor Kırdı!

Mercedes Benz, Vision EQXX elektrikli aracı ile yaptığı menzil testini başarıyla tamamladı. Mercedes, yaptığı menzil testinde aracı ile 1000 km‘nin üstünde mesafeyi kat ederek büyük bir başarı sağladı.

Mercedes Benz’in Vision EQXX Menzil Testi

Mercedes-Benz, elektrikli otomobili olan Vision EQXX’in tek seferde şarj edilerek 1.000 km’nin üzerindeki uzun menzilli testini başarıyla tamamladığını duyurdu. Tek bir şarj ile 1.000 km’nin üzerindeki bu mesafe elektrikli bir araç için oldukça fazladır.

Almanya’dan başlayan yolculuk, daha sonra İsviçre, İtalya ve Fransa’ya kadar bir çok Avrupa şehrinde devam etti. 3 ila 18 santigrat derece ile araç ortalama 54 mil hızla gitti.

Katedilen mesafe 1.000 km’nin üzerinde oldu. Bu, günümüzde birçok EV’nin seyahat edebileceği mesafeden çok daha fazladır. Mercedes’e göre, Vision EQXX’in varışta şarj durumu yüzde 15 civarındaydı ve araçta kalan menzili yaklaşık 140 km kadardı. Ortalama tüketim, 100 km’de 8,7 kWh ile rekor kıran bir rakam oldu.

Bugün piyasadaki çoğu elektrikli aracın menzili 200 ila 300 mil arasındayken, bazı eski modellerde bundan daha az menzil var. EV’lerin en son modelleri 250-300 mil menzile sahiptir.

Mercedes Benz, Vision EQXX aracını ilk olarak bu yılın başlarında pil verimliliğinde bir deney olarak tanıttı. Sportif amaçları ve şık, fütüristik tasarımıyla konsept otomobil, muhtemelen Porsche Taycan , Audi E-tron GT ve Tesla Roadster gibi diğer lüks EV’lerle rekabet edebilecek bir konuma gelecek.

Gerçek dünya menzil testi, daha önce Vision EQXX’in 100 kilometrede 10 kWh veya kWh başına 6 milden fazla enerji tüketeceğini iddia eden Mercedes için çok iyi geçti. Bu testler, gerçek dünya trafik koşullarının bir simülasyonuna dayanıyordu.

Mercedes, Vision EQXX’in üstün ürün yelpazesinin tamamen gerçekçi olduğunu ve teknolojik ilerlemelerinin çoğunun Mercedes-Benz Modüler Mimarisi aracılığıyla gelecekteki üretim araçlarına entegre edileceğini söyledi. Gerçek dünya testlerinden elde edilen sonuçlar, bu iddiaları fazlasıyla destekliyordu.

Ayrıca Mercedes’in söylemine göre, şirket menzil testini iyi şartlar altındaki yollarda gerçekleştirmedi. Güzergah, çeşitli sarp, dağlık koşulların yanı sıra inşaat çalışmaları ve diğer tehlikeleri içeriyordu. Soğuk dağ havasından daha ılıman koşullara kadar geniş sıcaklık aralığı, Vision EQXX’in performansını çeşitli ortamlarda sergilemeye yardımcı oldu.

Sizler Mercedes’in yeni elektrikli otomobili hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...