SSD vs HDD: Hangisini Tercih Etmeliyiz?

Günümüzde gittikçe daha popüler hale gelen SSD’ler, HDD’leri yavaş yavaş tarihe bırakıyor. Peki ya SSD vs HDD karşılaştırmasındaki farklar nedir ve hangi sabit diski tercih etmeliyiz?

SSD ve HDD Disklerin Genel Özellikleri

SSD, hareketli parçaları olmayan, tam olarak aynı olmasa da sabit bir flash belleğe benzer. Verilere erişim, sürücüye yerleşik entegre bir işlemci tarafından kontrol edilir.

Klasik bir HDD ise hızla dönen, dairesel plakalardan ve bunlar arasında fiziksel olarak hareket eden ve gerektiğinde doğru veri parçalarını tarayan bir okuma-yazma başlığından oluşur.

SSD teknolojisi, HDD’lere göre birçok avantaj sunarken yakın zamana kadar aynı miktarda depolama sunmasına rağmen SSD fiyatları çok daha fazlaydı. Şimdileri ise aradaki fark biraz da olsa değişti, bundan dolayı da SSD’ler giderek daha fazla dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarda kullanılır oldu.

SSD’ler her ne kadar popüler olsa da günümüzde hala çoğu kullanıcı HDD kullanmaya devam etmekte. SSD’nin HDD’ye göre en büyük avantajı çok daha hızlı olmasıdır. Bundan dolayı da büyük verilerin daha hızlı işlenmesi için SSD’ler daha çok tercih edilir.

Aynı zamanda, SSD’ler oyun konsollarında da kullanılır, çünkü büyük miktarda oyun verisinin sürekli olarak hızlıca diske okunması ve yazılması gerekir. Hem Sony hem de Microsoft’un yeni konsollar için depolama standartları konusunda avantajlı olmasının sebeplerinden biri de SSD’lerdir. 

Bazı bilgisayarlar, genel depolama için bir HDD’nin yanında işletim sistemini tutan küçük bir SSD kullanır, çünkü katı hal teknolojisiyle önyükleme süreleri çok daha hızlıdır. Hızlı bir bilgisayara sahip olmak istiyorsanız, SSD’ye önem vermeniz gerekir.

SSD’lerin Avantajı

SSD kullanılan bir bilgisayarda dolaşırken örneğin, video izlerken, uygulamaları açarken, internette gezinirken veya başka bir şey yaparken her şeyin daha hızlı gittiğini fark edersiniz.

Ayrıca SSD’ler daha kompakttır, bu da giderek daha ince hale gelmeye başlayan dizüstü bilgisayarlarda kullanılmasını arttırıyor. Ayrıca, SSD’ler HDD’lerden daha az güç harcarlar, bu da bilgisayarınızın pil süresini artırır.

Genel olarak bakacak olursak SSD’ler gerek teknolojisiyle gerek hızıyla ve enerji tüketimiyle ve daha birçok artısıyla HDD’lerden çok daha kullanışlıdır.

Siz hangi depolama aygıtını tercih ediyorsunuz? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...