Lenovo, pandemi döneminde elde ettiği geliri açıkladı

Tüm dünyada pandemi sürecinin başlamasıyla birçok kişi teknolojik cihazlara yöneldi. Haliyle bu durumdan en çok faydalananlar teknoloji şirketleri oldu. Bu şirketlerden biri de Çin merkezli bilgisayar ve akıllı telefon üreticisi Lenovo oldu. Lenovo, pandemi döneminde elde ettiği rekor geliri duyurdu. Haberle ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Covid-19 virüsünün başladığı günden bu yana tüm dünya kötü günler yaşarken, teknoloji şirketleri bu durumdan faydalanarak servetlerine servet katmaya devam ediyor. Tam kapanma, evden çalışma ve uzaktan eğitim nedeniyle teknolojik cihazlara artan talepler, uzun zamandır durgun olan dizüstü bilgisayar pazarında inanılmaz bir artış yaşandı.

Bu durumdan faydalanan üreticilerden biri ise Lenovo oldu. Hemen hemen her bütçeye uygun dizüstü bilgisayarlarıyla dikkatleri üzerine çeken şirket, 2020-2021 mali yılında gelir rekoru kırdığını duyurdu.

Lenovo, pandemi döneminde 60 milyar dolar gelir elde etti

2020 ve 2021 yıllarına ait finansal gelir raporlarını kamuoyu ile paylaşan Lenovo, şirkete yatırım yapanların yüzünü güldürmeyi başardı. Rakamlara bakıldığında teknoloji şirketinin gelirleri bir önceki yıla oranla yüzde 20’lik bir artışla 50 milyar dolardan, 60.7 milyar dolara çıktığı açıklandı.

Özellikle yılın dördüncü çeyreğinde oldukça etkili olan teknoloji şirketi, bu dönem vergi öncesi gelirlerinde yüzde 392‘lik bir artış yaşadı. Bu artış, masaüstü bilgisayarlarına yeni nesil ekran kartı satın alma imkanı bulamayan oyuncuların, bunun yerine özellikle oyun laptoplarına yönelmesi en büyük sebep olarak görülüyor. Dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, bulut hizmetleri de dahil olmak üzere çeşitli pazarlarda yer alan Lenovo, bu dikkat çekici büyümeyi satış yapmakta olduğu her pazara yansıtmayı başardı.

Dünyanın her yerinde gücünü günden güne artıran Lenovo’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yuanging Yang yaptığı açıklamada, ”Lenovo, mali yılın son çeyreğinde bu zamana kadarki en iyi performansını sergiledi. Temel yetkinliklere güçlü bir şekilde odaklanarak, 60 milyar dolarlık bir kilometre taşı elde ettik.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Teknoloji şirketi Lenovo’nun dikkat çeken bu büyümeyi önümüzdeki süreçte de devam ettirip ettiremeyeceğini zaman içinde öğreneceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...