Joe Biden, elektrikli otomobil geleceği için alınan yeni kararı duyurdu

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, 2030 yılından itibaren geçerli olacak elektrikli otomobil sektörü ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldığını duyurdu.

Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2030 yılına kadar satılacak binek araç ve hafif kamyonların yüzde 50’sinin sıfır emisyonlu olmasını öngören kararnameyi imzaladı.

Otomobil sektörünün geleceğinin elektrik motorlu araçların olduğunu ifade eden Biden, halihazırda Çin’in dünyanın en hızlı büyüyen elektrikli araç pazarlarından biri olarak yarışa liderlik ettiğini söyledi. Bunun yanı sıra Biden, elektrikli araçların en önemli parçasının bataryalar olduğunu ve batarya üretim kapasitesinin yüzde 80’inin ise Çin’de bulunduğunu sözlerine ekledi.

Elektrikli otomobil ve batarya üretiminin aynı şekilde ABD’de de yapılmasının oldukça önemli olduğunu söyleyen Biden, “Liderliği geri almamamız ve tekrar lider olmamamız için hiçbir neden yok.” dedi.

Joe Biden, elektrikli otomobil kararının sinyallerini vermişti

Geçtiğimiz çarşamba gecesi Biden, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Elektrikli araçların gelecek olduğunu söylediğimde şaka yapmıyordum.” ifadelerini kullandı.

Temiz enerjiyle çalışan araçlara yönelik atılacak yeni adımların detaylarını anlatan Biden, Trump yönetiminde yapılan araç emisyonları ve verimlilik standartlarını değiştirme sürecinin başlayacağını da sözlerine ekledi. Biden, 2030 yılına kadar ABD’de satılacak tüm otomobillerin yüzde 50‘sinin elektrikli olmasının hedeflendiğini de söyledi.

ABD Başkanı Biden, “Bu önemli bir şey ancak tüm potansiyeli ortaya çıkarmak için çalışanlarımıza ve üretim kapasitemize yatırım yapmaya devam etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Joe Biden, elektrikli otomobil direksiyonuna geçti

Kararnameyi imzalamasından hemen sonra Biden, daha sonra elektrikli Jeep Wrangler‘ın direksiyonuna geçerek Beyaz Saray’da tur attı.

İçten yanmalı motorlardan elektrikli motorlara yapılan bu planlı geçiş, dünya çapında önerilen veya harekete geçirilen yaklaşımlar kadar agresif değil. Avrupa Birliği, 2035 yılına kadar benzinle çalışan yeni binek araçların satışını fiilen yasaklamayı önerdi. Aksine Fransa ise hala fosil yakıt kullanan hibrit otomobillerin aşamalı olarak kaldırılması kararını geri çekti. Birleşik Krallık, 2030 yılına kadar yeni içten yanmalı motorlu araç satışını durdurmak istiyor. Çin, 2035’te satılan tüm yeni arabaların en azından hibrit olmasını istiyor ancak yüzde 50’sinin plug-in hibrit, elektrikli veya hidrojenle çalışan otomobiller olmasını hedefliyor.

ABD’deki eyaletler düzeyinde çevre düzenlemelerinde lider olan California, 2035 yılına kadar yeni benzinli arabaları da yasaklamak istiyor.

Biden yönetiminin yeni önerileri, daha sonra filolarını elektrikli hale getirmek için kendi hedeflerini ayrı ayrı açıklayacak olan bazı büyük otomobil üreticilerinden şimdiden destek aldı. General Motors, Ford ve Stellantis‘ten temsilciler, Birleşik Otomobil İşçileri sendikasının liderleriyle birlikte Biden’ın yanında yer alacak.

Tamamen elektrikli araçlar şu anda ABD’deki toplam satışların yalnızca yüzde ikisini oluşturuyor, ancak yeni ve kullanılmış otomobil pazarları kızışırken son aylarda keskin bir artış gösterdi. Kelley Blue Book’a göre, 2021’in ikinci çeyreğinde ABD’de 100.000’den fazla tam elektrikli otomobil satıldı ve büyük ölçüde Tesla Model 3 ve Model Y en çok tercih edilen araçlardan oldu. Bunların yanı sıra hibrit araç satışları da oldukça arttı ve 250.000’den fazla hibrit araç satıldı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...