iPhone Kullanıcıları İçin Pil Ömrü Uzatmanın 5 Yolu

iPhone telefonlarda pil ömrü uzatmanın en iyi yolu nedir? 5 madde halinde tüm detayları yazımızda sizler için derledik. Gelin detaylara yakından göz atalım.

Yeni bir iPhone‘un pilini tam olarak şarj etmek, gün boyunca normal sıklıkta kullandığınızı varsaydığımızda yaklaşık 24 saat dayanmalıdır. Fakat video izlemek, uzun FaceTime aramaları yapmak, fotoğraf çekmek ve oyun oynamak pili çok daha hızlı bitirebilir. Ve arka planda çalışan uygulamalar, genellikle sizden herhangi bir girdi almadan, şaşırtıcı miktarda pil ömrü tüketir.

iPhone’unuz asla gerektiği kadar uzun süre dayanmıyorsa, işte pil tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak, edinmeniz gereken beş alışkanlık:

Pili En Çok Hangi Uygulamaların Kullandığını Takip Edin

Her şeyden önce, şu anda hangi uygulamaların pil ömrünüzü harcadığını kontrol etmelisiniz. Bu, başlamak için harika bir yoldur çünkü pil tasarrufu yapmaya çalışırken hangi uygulamalardan kaçınmanız gerektiğini ve hatta hangilerini tamamen kaldırmanız gerektiğini size bildirir.

iPhone’unuzun Ayarlar uygulamasını açın ve Pil‘e dokunun; son gün içinde hangi uygulamaların en fazla gücü kullandığını gösteren bir liste bulacaksınız. Ayrıca tam şarjın ne kadar güç tutacağını etkileyen Pil Sağlığınızı kontrol etmenizi sağlar.

Düşük Güç Modunu Açın

iPhone’unuz yüzde 20‘nin altına düştüğünde, Düşük Güç Modu‘nu açmayı teklif eder. Ancak mümkün olduğunca fazla güç tasarrufu yapmaya çalışıyorsanız, daha da erken açmayı düşünebilirsiniz.

Düşük Güç Modu, ekran parlaklığınızı azaltır, ekranın daha hızlı kapanmasını sağlar ve arka plan uygulamalarını daha az yeniler. Örneğin, Düşük Güç Modu açıkken e-posta almayı bırakabilirsiniz. Pil çubuğuna bakarak iPhone’unuzun Düşük Güç Modunda olduğunu anlayabilirsiniz. Sarıysa, Düşük Güç Modu açık demektir.

Konum Servislerini Kapatın

Bazı uygulamalar, kullanmadığınız zamanlarda bile nerede olduğunuzu ve nereye gittiğinizi yakından takip eder. Bunu Konum Servisleri adı verilen bir süreç aracılığıyla yaparlar ve bu da değerli miktarda pil gücü tüketir.

Konum Servislerini düzenlemek için Ayarlar‘ı açın ve Gizlilik‘e dokunun, ardından Konum Servisleri’ne basın. Buradan her uygulamanın konum takibini tek seferde kapatabilir veya her uygulamayı tek tek düzenleyebilirsiniz. Ne kadar çok sınırlarsanız, bu uygulamalar o kadar az güç kullanır.

Karanlık Modu Açın

Bu, her iPhone için çalışmayacaktır. iPhone’unuz bir OLED ekrana sahipse karanlık mod çalışır.

Ayarlar uygulamasını açın ve Ekran ve Parlaklık‘a dokunun. Görünüm altında, Koyu seçeneğini seçin. Bu şekilde piliniz daha uzun gidecektir.

iPhone’unuzu Sabit Bir Sıcaklıkta Tutun

iPhone’unuzun pili sıcaklığa duyarlıdır. Telefonunuz çok ısınırsa veya çok soğursa, piliniz çok hızlı boşalır. Çok soğuk ortamlarda, yüzde 50 pille bile bir iPhone’un aniden kapandığını görmek mümkündür.

iPhone’unuzu normal sıcaklıklarda tutun bu şekilde piliniz daha uzun gidecek.

iPhone’unuz sıcaklık nedeniyle kapanırsa panik yapmayın. Daha sabit bir sıcaklığa sahip bir yere getirin ve bir şarj cihazına takın. Kısa zamanda yeniden açılacaktır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Biray Altun
Biray Altun
2001 Yılında Erzurum'da doğdum. Çocukluğum memleketim Kars'ta , eğitim hayatım ise İzmir'de geçti. Şimdi ise Çanakkale'de bir yandan üniversite hayatıma devam ederken bir yandan ilgi alanım olan konularda yazıyorum.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...