iPhone 13, direkt uzaya bağlanabilecek!

iPhone 13 hakkında yeni söylentiler ortaya çıktı. Apple geleneksel programına bağlı kalırsa, yeni bir iPhone’dan sadece birkaç hafta uzaktayız ve şimdiye kadar ortaya çıkan söylentiler teknolojiseverler tarafından sıkıcı bulunuyordu. Fakat son duyumlara göre Apple prognostik uzmanı ve analisti Ming-Chi Kuo, MacRumors’a göre iPhone 13’ün yerleşik uydu aramaları yapma yeteneğine sahip olabileceğini iddia ediyor.

iPhone 13

iPhone 13 5G’den ileride olabilir!

Kuo, yatırımcılara yönelik bir notta, iPhone 13’ün özelleştirilmiş bir Qualcomm X60 temel bant çipi sayesinde düşük dünya yörüngeli (veya LEO) uydularına doğrudan bağlanabileceğini iddia ediyor. LEO uyduları muhtemelen en iyi Elon Musk’ın interneti müşterilere göndermek ve yüksek gecikme süresi ve yaygın elektrik kesintileri de dahil olmak üzere uydu internetinin bazı yaygın tuzaklarından kaçınmak için daha düşük bir yörüngedeki uydulara dayanan Starlink internet hizmetinin omurgası olarak bilinir.

Ancak bağlantı için LEO uydularını kullanan tek şirket Starlink değil. Hughesnet ve OneWeb, Starlink’e bir rakip sunmak için güçlerini birleştirdi ve Immarsat, daha küresel bir çözüm için karasal 5G ağlarıyla harmanlamayı amaçlayan yeni bir takımyıldızı duyurdu. Bu iPhone söylentisi için daha önemli olan Globalstar, Qualcomm’un yaklaşmakta olan X65 yongasının Globalstar’ın Band n53 teknolojisini destekleyeceğini duyurduğu bu yılın başlarında hisse senedi fırladığı görüldü. 3GPP daha önce Band n53’ü 5G bandı olarak onaylamıştı.

Bu söylenti doğruysa, X60 muhtemelen şu anda ultra hızlı ancak sınırlı aralıklı milimetre dalgası ve daha yaygın, ancak daha yavaş C-Band dahil olmak üzere tam bir teknoloji karışımından oluşan 5G’nin başka bir unsurunu destekliyor olacaktır. LEO 5G, 5G hızının diğer biçimlerini ışınlayan kulelere henüz sahip olmayan yerlerde destek sağlayacaktır – özellikle çoğu zaman 3G veya 4G bağlantısı elde etmek için mücadele eden birçok kırsal alanda da başarı sağlayacaktır.

Bu tarz bir tüketimin pil ömrü için ne anlama geldiği henüz bilinmiyor fakat iPhone için batarya sorunları yeterince mevcutken üstüne bu tarz bir durumla pil ömrünü daha da zorlamak ne kadar mantıklı?

Fikirlerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...