Windows 11 birçok bilgisayarı desteklemeyecek mi?

Microsoft bugün, insanların çoğu eski bilgisayara Windows 11 yüklemesini engellemeyeceğini duyurdu. Yazılım üreticisi, büyük ölçüde bağlı olduğu Windows 11 için donanım gereksinimleri önermiş olsa da, işletim sistemini yüklemek için bir kısıtlama yalnızca Windows Update aracılığıyla Windows 10’dan Windows 11’e yükseltmeye çalıştığınızda uygulanacaktır. Bu, daha eski bir CPU’ya sahip ve resmi olarak yükseltme testini geçmeyen bir bilgisayarı olan herkesin devam edip Windows 11‘in bir ISO dosyasını indirebileceği ve işletim sistemini manuel olarak yükleyebileceği anlamına gelir.

Microsoft, Haziran ayında Windows 11 minimum donanım gereksinimlerini açıkladı ve yalnızca Intel 8. Nesil ve üstü CPU’ların resmi olarak desteklendiğini açıkça belirtti. Microsoft şimdi bize bu yükleme geçici çözümünün öncelikle işletmelerin Windows 11’i değerlendirmeleri için tasarlandığını ve şirket sürücü uyumluluğu ve genel sistem güvenilirliğini garanti edemediği için kişilerin riskleri kendilerine ait olmak üzere yükseltme yapabileceklerini söylüyor. Microsoft, tüketicilere bu Windows 11 yükleme yöntemini önermiyor veya reklamını yapmadığını açıkca belirtti.

Windows 11

Windows 11 yüklemenin sakıncası var mı?

Genel olarak, milyonlarca PC’nin teknik olarak geride kalmayabileceği anlamına gelen büyük bir değişiklik meydana geliyor. Tüketicilerin yine de bir ISO dosyası indirme ve büyük çoğunluğun muhtemelen yapmayacağı Windows 11’i manuel olarak yükleme çabasına gitmesi gerekecek. Ancak Windows’u manuel olarak kurmaktan memnun olanlar için, gerçek minimum Windows 11 özellikleri, iki veya daha fazla çekirdeğe, 4 GB RAM’e ve 64 GB depolama alanına sahip 64 bit 1 GHz işlemciniz olduğu sürece CPU nesillerinin önemli olmadığı anlamına gelir.

Çoğu Windows PC sahibi, muhtemelen bir uyumluluk denetleyicisi uygulamasıyla uğraşmaz. Tıpkı Windows 10’un 2015’te ücretsiz bir güncelleme olduğu gibi, bunu otomatik olarak kendilerine ücretsiz olarak getirebilecek Windows Update’i bekleyecekler. Ancak burada yine Microsoft, yalnızca desteklenen CPU’lara sahip bilgisayarları güncelleyecek.

Desteklenmeyen CPU’lar için otomatik güncellemelerden kaçınmak biraz mantıklı: Microsoft, Windows deneyiminizi daha da kötüleştiriyorsa suçlanmak istemiyor bu doğrultuda gücü yetmeyecek olan cihazların güncellemeden uzak durması gerektiğini belirtiyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...