Internet Explorer Kullanmak Sakıncalı: Peki Neden?

15 Haziran 2022 itibariyle Microsoft’un Internet Explorer 11’i kullanımdan kaldırılıyor. Microsoft, bu yönde haberleri bir süredir yayıyor ve web tarayıcılarını son dakikaya kadar değiştirmeyi (veya tamamen ertelemeyi) düşünen herkese aksi yönde öneride bulunuyor. Peki neden?

Internet Explorer Güvenlik Zaafları ile Dolu Olacak!

Internet Explorer’ın sonuna geldiğimize göre neden web tarayıcılarını değiştirmelisiniz? Her şey güvenlikle ilgili. Internet Explorer, bu noktadan sonra giderek daha da zayıflayan bir güvenlik düzeyiyle tartışmasız güvensiz bir yazılım haline gelmek üzere.

Dönem Değişiyor

Web tarayıcıları, yeni güvenlik önlemleri ve dışarıdan bir tarafın sisteminize her türlü hoş olmayan şeyi yapmasına izin verebilecek olası istismarlara yönelik savunmalarını düzenli olarak günceller ve koruma sağlar. Kişisel bilgileri çalmak, kredi kartı veya banka hesap numaralarını almak, çeşitli çevrimiçi hizmetlerinizden bir veya daha fazlasına şifre öğrenmek, bu tür şeyler bu bağlamda korunur. Tarayıcınızı güncel tutmak, güvenliğin ihlal edilme riskini azaltır ve çoğu zaman varlığından bile haberdar olmadığınız zayıflıkları ortadan kaldırabilir.

Destek durdurulduktan sonra bir web tarayıcısı kullanmaya devam ederek, gizli web bağlantılarından, istenmeyen e-postalardan vb. gelen saldırılara karşı kendinizi savunmasız bırakmış olursunuz. Daha fazla güncelleme almayacağı için, bundan sonra bulunan herhangi bir istismar asla düzeltilmeyecek – ve artık kimse yazılımın bakımını yapmadığı için muhtemelen onlardan haberdar bile olmayacaksınız. Yeni bir tarayıcıya geçmek için ne kadar uzun süre beklerseniz, risk o kadar büyük olacaktır.

Bırakılan web tarayıcısı desteği, güvenlikle ilgili olmayan güncellemelerin de masadan kaldırıldığı anlamına gelir. Artık yeni özellik yok, hantal tasarımda nihai iyileştirme yok ve belki de en önemlisi: uyumluluk güncellemesi yok. Bir noktada, bazı temel özellikler artık eski bir tarayıcıyla çalışmayacak. Internet Explorer’ın zamanı doldu desek yanlış olmayacaktır.

Türkiye genelinde hala pek çok evde kullanıldığı tahmin edilen tarayıcı yavaş yavaş tarihin tozlu sayfalarında yerini alıyor. Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Bizlerle fikirlerinizi paylaşmayı unutmayın, yorumlarınız bizler için çok kıymetli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...