Instagram ne göreceğimize nasıl karar veriyor?

Instagram şefi Adam Mosseri, Salı günü yayınlanan yeni bir blog yazısında sosyal ağın ne gördüğünüze nasıl karar verdiğine biraz ışık tuttu. Açıklama, en azından kısmen, Instagram’ın belirli gönderileri kasıtlı olarak gizlediği veya beğenmediği yönündeki ısrarlı söylentilerle mücadele etmek anlamına geliyor gibi görünüyor, Instagram bunun tam olarak doğru olmadığını iddia ediyor. Instagram’ın nasıl çalıştığına dair kısa cevap, karmaşık olmasıdır. Mosseri’ye göre Instagram, feed’inizde ne gördüğünüzü belirlemek için “binlerce” sinyal kullanıyor ve sizin için neyin görüneceğine karar veren tek bir algoritma yok.

Ancak şirket, içeriğin neden kaldırıldığını ve hizmetin gönderileri nasıl ortaya çıkardığını daha iyi açıklamaya da kararlı, diye yazıyor. Daha şaşırtıcı keşiflerden biri: Instagram takipçilerinin büyük bir kesimi, “çoğu insan Akışlarının yarısından daha azına baktığı” için gönderilerinizi zaten görmez.

İnstagram

İnstagram şefinden açıklamalar

Salı günkü blog içinde “Instagram teknolojisinin nasıl çalıştığına ve insanların uygulama genelinde sahip olduğu deneyimleri nasıl etkilediğine daha fazla ışık tutacak” tarzında ifadeler kullanıldı, bu nedenle gelecekte daha ayrıntılı arızalar bekleyebiliriz gibi görünüyor. Bu ilk blogda Mosseri, Instagram’ın size ne göstereceğini belirlemek için “her biri kendi amacı olan çeşitli algoritmalar, sınıflandırıcılar ve süreçler” kullandığını açıkladı. Daha sonra Instagram’ın feed’inizde veya hikayelerde bir şeyi ortaya çıkarmak için kullandığı “sinyalleri” bozdu. İşte “en önemli” sinyaller, “kabaca önem sırasına göre:” Gönderiyle ilgili bilgiler.

Bunlar hem bir gönderinin ne kadar popüler olduğuna dair sinyallerdir – kaç kişinin beğendiğini düşünün – ve içeriğin kendisi hakkında daha sıradan bilgiler, örneğin ne zaman yayınlandığı, bir video ise ne kadar uzun olduğu ve eğer varsa hangi konum, ona bağlıydı. Gönderen kişi hakkında bilgiler de aynı şekilde önemliydi. Bu, kişinin sizin için ne kadar ilginç olabileceğine dair bir fikir edinmemize yardımcı olur ve son birkaç hafta içinde insanların o kişiyle kaç kez etkileşime girdiği gibi sinyalleri içerir. Senin aktiviten. Bu, neyle ilgilenebileceğinizi anlamamıza yardımcı olur ve kaç gönderiyi beğendiğiniz gibi sinyalleri içerir. Bu bize, belirli bir kişiden gelen gönderileri görmekle genel olarak ne kadar ilgilendiğinize dair bir fikir verir. Bir örnek, birbirinizin gönderilerine yorum yapıp yapmadığınızdır. Instagram daha sonra bir gönderiyle nasıl etkileşim kurabileceğinizi, örneğin yorum yapmak veya beğenmek gibi tahmin eder.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...