Samsung, Apple’ı sollayarak zirvede yer aldı!

Gartner Inc firması tarafından yayınlanan rapora göre, dünya genelindeki akıllı telefon satış raporu duyuruldu. Akıllı telefon satışlarının geçen yıla göre artışın gözlemlendiği raporda hangi telefon üreticileri kaçıncı sırada yer aldı? Haberle ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Global pazar araştırma şirketi Gartner Inc tarafından yapılan araştırmaya göre küresel çapta yapılan akıllı telefon satışları raporu açıklandı. Raporda görüldüğü üzere, akıllı telefon satışlarının bir önceki döneme göre artış gösterdiği dikkat çekti. Bu artışta, küresel çapta etkisini göstermeye devam eden pandemi de önemli bir neden olarak yer alıyor. Evlerinde zaman geçiren insanlar eskiyen akıllı telefonlarını yenileriyle değiştirmesi satış rakamlarının artmasında önemli bir rol oynadı. Araştırma şirketinde hangi markalar ön plana çıkıyor? İşte istatikler:

Apple, zirveyi kaptırdı!

Araştırma şirketi Gartner Inc’e göre, 2020 yılında akıllı telefon satışlarında gözle görülür bir düşüş yaşanmasına rağmen, 2021 yılının ilk çeyreğinde küresel çapta akıllı telefon satışlarında yüzde 26’lık artış görüldü. Genel istatistiklere göz attığımızda ise toplam cep telefonu satışları da yıldan yıla yüzde 22 artış gösterdi.

Gartner şirketinde kıdemli araştırma direktörü olan Anshul Gupta, “Tüketici görünümündeki iyileşme sürekli öğrenme, evden çalışma ve 2020 yılındaki bastırılmış talep ilk çeyrekte akıllı telefon satışlarını arttırdı. Dünyanın birçok yerinde pandemi durumu düzeldikçe ve pazarlar açıldıkça, tüketiciler isteğe bağlı ürünlere harcama yapmaya başladı.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Zirvede Samsung var

Küresel akıllı telefon üreticisi olan ve en çok tercih edilen markalardan olan SamsungApple ve Xiaomi2021 yılının ilk çeyreğinde ilk üç sıradaki yerini korumaya devam etti. Dördüncü ve beşinci sırada ise Vivo ile OPPO marka akıllı telefon üreticileri yer aldı. 150 doların altında satışa sunulan, orta segment akıllı telefonlar Samsung‘un dünya çapındaki satışlarını artırmasına sebep oldu. Uygun fiyatlı akıllı telefon arayan kullanıcılar Güney Koreli telefon üreticisini tercih etti.

Dünyanın en çok tercih edilen markalarından Apple2020 yılının dördüncü çeyreğinde birinci sırada yer alırken, 2021 yılının birinci çeyreği ile birlikte ikinci sıraya geriledi. Anshul Gupta Apple’ın zirveyi Samsung’a kaptırmasıyla ilgili olarak, “İlk 5G iPhone‘un piyasaya sürülmesi, 2021‘de talebin devam etmesini sağladı. Bu durum, 2021 yılı içerisinde Apple için önemli bir büyüme faktörü. Cihaz yükseltmeleri, yıl boyunca Apple’ın amiral gemisi telefonuna olan talebi arttıracak.” ifadelerini kullandı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...