IKEA Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonu Kuruyor!

IKEA’nın içinde saatlerce kaybolmaktan hoşlanıyorsanız, yakında siz oradayken EV’nizi hızlı bir şekilde şarj edebileceğinizi bilmek sizi memnun edebilir. Devasa mağazaları ve montajı zor olabilen mobilyalarıyla ünlü perakendeci, takılabilir araç kullanan alışveriş yapanların ilgisini çekmesi gereken bir duyuru yaptı. IKEA, 2030 yılına kadar iklim açısından olumlu olma hedefini belirlemek de dahil olmak üzere, daha çevre dostu olma konusundaki ilgisini uzun süredir vurgulamaktadır. Bu hedefin bir kısmı, elektrikli arabalara geçiş anlamına gelen daha yeşil ev teslimatlarını içermektedir. Şimdi, IKEA bir sürü yeni EV şarj istasyonu tanıtacak ve bu sadece IKEA’nın teslimat kamyonlarını etkilemeyecek. IKEA elektrikli araçlar konusunda geleceğe yatırım yapıyor demek yanlış olmaz.

IKEA Elektrikli Araçlar Konusunda Çalışıyor!

IKEA, 2030 hayalini gerçeğe dönüştürmek için teslimat filosunu yavaş yavaş elektrikli araçlara kaydırıyor. Bu, şirketin genel olarak kullandığı araçlar da dahil olmak üzere ürünlerin üretiminden mağazaların yönetimine kadar tüm IKEA zincirini ele alan sürdürülebilirlik stratejisinin bir parçası. Electrify America ile bir araya gelerek Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok mağazaya ultra hızlı EV şarj istasyonları getireceği haberleri artık buna müşterilerinin de dahil.

IKEA’nın Electrify America ve Electrify Commercial ile yaptığı işbirliğinin bir parçası olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmış 25’ten fazla IKEA lokasyonunda yeni ultra hızlı halka açık şarj istasyonları tanıtılacak. Sonunda, ABD’deki IKEA mağazalarında bulunan ve 18 eyaletteki yerlere yayılmış mevcut EV şarj cihazı sayısını dört katına çıkaracak. Buna Arizona, California, Connecticut, Florida, Illinois, Kansas, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, New York, Pennsylvania, Ohio, Oregon, Texas, Utah, Virginia ve Washington dahildir.

IKEA, ABD’de Atağa Kalktı

IKEA, özellikle bu ultra hızlı EV şarj cihazlarını hangi mağazaların alacağını açıklamadı, ancak tüm sürecin 2022’nin sonlarında başlayıp 2023’ün sonunda sonuçlanması gerektiğini biliyoruz, bu yüzden artık çok uzun sürmeyecek. Bu 25 lokasyonda toplam 200’den fazla bireysel elektrikli araç şarj cihazı kurulacak. Bu şarj cihazları, şu anda ABD’de 150kW ile 350kW arasında değişen mümkün olan en hızlı şarj hızlarını sağlayacak – ancak bireysel oranlar elektrikli araçların kendilerine de bağlı olacak ve müşteriler, çalışanlar ve benzer şekilde dağıtım araçları tarafından kullanılabilecek.

IKEA, 2030 hedefine doğru iyi bir ilerleme kaydederken, Electrify America da hızla genişliyor. Şirket şu anda 3.500’den fazla bireysel EV şarj cihazına sahip olduğunu açıkladı, ancak bu sayı katlanarak artmak üzere olabilir – şirket, ağını 2026 yılına kadar ABD ve Kanada’da 1.800 şarj istasyonuna ve 10.000 bireysel şarj cihazına ulaştırmayı umuyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...