Hangi Sherlock Holmes Daha İyi: Benedict v RDJ

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle tarafından 19. yüzyılda yazılan kurgu bir karakterdir. Fakat derinlemesine düşünülmüş hikayeleri ve olay örgüleriyle beraber unutulmaz eserler arasında kendine çok sağlam bir yer edindi ve günümüzde bırakın popülerliğini korumayı daha da artırdı. Bu doğrultuda televizyona ve sinemaya uyarlamalar yapıldı. İzleyiciler arasındaki yeni bir tartışmayı tetikleyen bir soru gün yüzüne çıktı: Hangi Sherlock Holmes daha iyi?

Benedict Cumberbatch’in hayat verdiği Sherlock Holmes’un yanı sıra bir de Robert Downey Jr. tarafından canlandırılan Sherlock filmleri bulunuyor. İki oyuncunun da yeteneğini sorgulamak oldukça güç.

Hangi Sherlock Holmes Daha İyi?

Sherlock, canlandırılması oldukça zor bir karakter. Bipolar kişilik bozukluğu olan, zaman zaman gergin, duruma göre standart dışı tepkiler veren bir kahraman olan Holmes, iki usta oyuncu tarafından da canlandırıldı. Aslında ikisini birbirinden ayıran en büyük unsur Benedict Cumberbatch’in hayat verdiği dizinin günümüz Londra’sında geçerken Robert Downey Jr.’ın 2 filmlik serisinin orijinale bağlı kalarak 19. yüzyılda geçmesi.

Temel Farkları ve Benzerlikleri

Bu bağlamda orijinal serinin tutkunları şiddetli bir şekilde RDJ tarafında yer alırken, Sherlock gibi kült bir eserin günümüze uyarlanmasından keyif alanlar da var. Zaman faktörünü bir kenara bırakacak olursak, canladırılan Sherlock’lar da temelde birbirlerinden farklı diyebiliriz. Benedict’in karakteri Doktor Watson ile yeni tanışmış bir dönemde ve zaman zaman ciddi öfke patlamaları ve aşırıya kaçmalar yaşayan biri. Robert’ın hayat verdiği Sherlock ise daha orta yaşlarda ve tutumları daha sakin. Bunları bir kenara bırakacak olursak ikisi de keman çalmayı bilen, yakın dövüşte başarılı, coğrafya ve tarih gibi konulara hakim, laboratuvarda kanıt inceleyebilecek kadar kimya bilgisine sahip karakterler.

Tabii ki net bir şekilde biri daha iyi demek mümkün olmayan bir şey, iki oyuncunun da performansı ciddi şekilde kaliteli ve her ikisini de seven büyük bir kesim bulunuyor. Burada takdir izleyiciye kalmış durumda. Sizler bu ikili arasından hangisinin oyunculuğunu tercih edersiniz?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...