Halen Çalışan Eski Teknolojik Parçalar

Eski dönemlerde yeni bir teknolojik alet çıktığında uzun yıllar o alette büyük değişiklikler yapılmazdı. Yani, yeni çıkan bir teknolojiyi birkaç nesil kullanabiliyordu. Günümüzde ise bu durum değişti. Teknolojiler sürekli yenilenmekte ve bir teknoloji kısa bir sürede eskiyebilmekte. Müzik sektörüne bakacak olursak sürekli müzikler farklı araçlarda oynatılır oldu. Her ne kadar teknoloji sürekli yenilense de günümüzde hâlâ çalışan eski teknolojik parçalar varlığını koruyor.

Teknoloji hızlı bir şekilde ilerliyor ve sürekli gelişiyor. Peki, bu kadar hızlı gelişen teknoloji ortamındaki eski teknolojik parçalar neler?

Eskimeyen Eski Teknolojik Parçalar

Çağrı Cihazları

Cep telefonları henüz kullanılmazken kullanılan çağrı cihazları, kısa bir mesaj ve iletişim isteği göndermenizi sağlıyordu. Çok uzak mesafelere kadar çalışabiliyordu. Cep telefonlarının çıkmasıyla birlikte çağrı cihazlarına olan ihtiyaç ortadan kalktı. Ancak şaşırtıcı bir şekilde hastanelerde çalışan birçok doktor için çağrı cihazı hâlâ kullanılıyor.

2019 yılında yapılan bir ankete göre, bir hastanede çalışan çoğu doktorun hâlâ bir çağrı cihazı kullandığını gösteriyordu.

Disketler

Disketler bir zamanlar veri kaydetmek veya yazılım yüklemek için kullanılan araçlardı. Ancak teknoloji geliştikçe ortaya çıkan sabit diskler ve harici diskler, çoğu yerde disketlerin yerini aldı. Hatta çoğumuz disketlerin tamamen ortadan kalktığını düşünüyoruz.

Disketler, teknolojinin fazla etkilemediği bazı bölgelerde hâlâ kullanılmaktadır. Ayrıca güvenirlikten dolayı da ATM’ler ve bazı tıbbi makineler hâlâ eski disket sistemlerini kullanmakta. Bazı hükümetler bile hala disketler üzerinde çalışıyor. Hatta yakın zamana kadar nükleer cephaneliğin kontrolünü, disketler kullanılarak sağlayan devletlerde bulunmaktaydı.

Uydular ve Uzay Sondaları

Günümüzde modern uzay araçları, teknolojinin son noktasında bulunmaktadır, sadece birkaç on yıl öncesine ait uydular ve sondalar o zamanlar fazlasıyla yeterli olsa da günümüzde ise çok eski bir teknoloji olarak nitelendirilirler. Ancak hâlâ bazı eski uzay sondaları ve uyduları fırlatıldıktan yıllar sonrada başarılı işler yapıyor.

Çalışan En Eski Dijital Bilgisayar

1951 yılında üretilen günümüzde hala çalışan esn eski bilgisayar olan Harwell Dekatron ilk olarak Oxfordshire’daki Atom Enerjisi Araştırma Kuruluşunda kullanılıyordu ve Farklı hesaplamalar yapabiliyordu. Daha sonraki yıllarda farklı yerlerde de kullanıldı. Günümüzde ise müzede sergilenmektedir.

CRT TV’ler

Televizyonun ilk dönemlerinde her evde kullanılan CRT TV’ler teknolojinin geişmesiyle birlikte ortadan kalkmaya başladı. Ancak günümüzde hâlâ bazı oyun salonları, bakkal hastane ve kahvehane gibi ortak kullanım alanlarında CRT TV’ler, kullanılmaya devam etmekte.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...