Google çalışanları, Filistin’i desteklemek istiyor!

Bir grup Yahudi Google çalışanı, İsrail’in Gazze’deki ölümcül bombalama kampanyasının ortasında Filistinlilere verdiği desteği artırmaya çağırıyor. Çatışma, İsrail’in Filistinlileri Doğu Kudüs’teki evlerinden çıkarma girişimiyle başladı ve militanların Kudüs’e roket atmasıyla ve İsrail’in hava saldırılarıyla karşılık vermesiyle tırmandı. Dahili bir mektupta, Google çalışanları CEO Sundar Pichai’den “İsrail ordusu ve çete şiddeti tarafından Filistinlilere verilen zararın doğrudan tanınması” da dahil olmak üzere saldırıları kınayan bir açıklama yapmasını istiyor. Mektupta şu anda 250 imza bulunuyor.

Google

Talep, Google’ın resmi Yahudi ERG’si olan “Jewglers” içindeki Siyonist yanlısı duyarlılığa yanıt olarak geçen yıl oluşturulan yeni bir çalışan kaynak grubundan geliyor. Jewglers apolitik olmaya çalışırken, mevcut iki işçi İsrail yanlısı tartışmaları desteklediğini ve anti-Siyonist inançları ifade etmek için güvenli bir alan olmadığını söylüyor. Bu çatlak, Tech’de Yahudi diasporasının – Google’da bir grup Yahudi anti-milliyetçinin – oluşmasına yol açtı. Gruptaki bir ürün pazarlama müdürü, “ERG’de tam anlamıyla bakış açımızı ifade etmemize izin verilmediği için kendi alanımızı oluşturmaya mecbur kaldık” diyor. Şimdi, yeni örgütün üyeleri Google’ı içeride ifade özgürlüğünü desteklemeye çağırıyor – özellikle Siyonizm karşıtı bakış açıları etrafında konumlanıyor.

Google sessiz kalıyor

“Google dünyanın en büyük arama motorudur ve şirket içinde meydana gelen herhangi bir ifade özgürlüğü baskısı, yalnızca Google çalışanları için değil, dünyanın her yerindeki tüm insanlar için bir tehlikedir.” diye kendilerini ifade etti. Ayrıca Google’ın “İsrail Savunma Kuvvetleri gibi İsrail’in Filistin insan haklarını ihlallerini” destekleyen tüm ticari sözleşmeleri feshetmesini de istiyorlar. Grubun üyeleri, Yahudi halkının Filistinlilere yönelik şiddeti kınayan bir bildiri yayınlamamasının ardından mektubu yazmak için ilham aldıklarını söylüyorlar.

Bu tarz durumlarda Google gibi büyük şirketlerin tepki vermesi veya herhangi bir taraf tutması medya tarafından çokça yanlış anlaşıldığı ve ilerde firmaya karşı kullanıldığı için herhangi bir açıklamak yapmayı yeğlemiyorlar. Resmi olarak bu savaşı kınayan veya taraf tutan herhangi bir şirket de bulunmuyor. Birleşik Devletler tamemen İsrail yanlısı bir politika sergilerken Google’ın bunun zıttına gitmesi de oldukça zor görünüyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Kaynak: The Verge

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...