Ford elektrikli otomobil pillerini kendi üretecek: İlk adımlar atıldı

Dünyada milyonlarca araç satışı gerçekleştiren popüler Amerikan otomobil üreticisi Ford, ABD’nin Michigan eyaletinde yeni bir pil geliştirme merkezinin açıldığını duyurdu. Ford’un bu hamlesi elektrikli otomobiller için kendi pil hücrelerini şirket içinde inşa etme yükünün bir kısmını üstlenmeye yönelik ilk adım olmuş oldu.

Ford elektrikli otomobil pilleri için merkez kuruyor

Amerikan firmanın elektrikli otomobil pilleri için kuracağı merkezin adı “Ford Ion Park” olacak. Ford yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, merkezin kurulma amacı; kendi elektrikli araç pillerini nasıl üreteceğine dair araştırma yapmak. 150 uzmandan oluşan bir ekip, uzun ömürlü, hızlı şarj edilebilen ve çevre için sürdürülebilir EV pilleri üretmenin yolları üzerinde araştırmalar yapacak. Ayrıca pilleri hızlı, ucuz ve uygun ölçekte yapmak ana hedefleri olacak.

Önümüzdeki yılın sonlarında açılacak olan Ford Ion Park, elektrikli araçlar için pil araştırmalarına ev sahipliği yapacak olsa da gerçek pil üretiminde kullanılmayacak. Merkezin yeni müdürü Anand Sankaran, yeni merkezde “laboratuar ölçekli ve pilot ölçekli” pil düzeneği olacağını belirtti. Ancak otomobil üreticisinin EV pillerini ölçekli olarak üretmek için yeni bir fabrika inşa etmesi gerekecek. Ford, kendi pil hücresi üretim hattını ne zaman başlatacağı veya pil üretimini barındıracak yeni bir fabrika kurup kurmayacağına dair herhangi bir tarih açıklamadı.

Ford’un platform ve operasyonlar sorumlusu Hau Thai-Tang yaptığı açıklamada, “Bu uzmanlığı ve yetkinliği şirket içinde geliştirmek bize gelecekte kolaylıklar sağlayacak.” dedi.

Ford elektrikli araçlara büyük bir bütçe ayıracak

Elektrikli araçlara geçişte henüz yolun başında olan Ford, 2025 yılına kadar 7 milyar doları otonom araçlara dahil olmak üzere toplamda 22 milyar dolar harcamayı planladığını duyurdu. Üretmeyi planladığı araçların çoğu elektrikli olacak. Elektrikli araçların yanı sıra hibrit modellerin üretimi de şirketin planlamasında yer alıyor.

Amerikan firma, şu anda elektrikli araçlarda kullandığı pilleri Güney Kore’nin, SK Innovation şirketinden alıyor. Ancak şirketin pilleri yurtdışından ithal edilmesi sürecinde bazı sorunlar yaşıyor. Ford, kendi pillerini üreterek, pillerin yurtdışından tedarik edilmesinden kaynaklanan bazı sorunların da önüne geçme şansı yakalayabilir.

Amerikan otomotiv devinin, Tesla, Volkswagen ve General Motors gibi elektrikli araç üreticisi rakiplerinin önüne geçip geçemeyeceğini önümüzdeki dönemlerde göreceğiz.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...