Facebook VR Donanımından Yeni Görüntüler Paylaşıldı

Mark Zuckerberg ve Facebook sanal gerçeklik lideri ve yakında CTO olacak Andrew Bosworth (veya “Boz” olarak tanınan) prototip VR (veya AR) teknolojisi ile oynuyor ve bunu göstermek istiyor. Her iki yönetici de prototip kulaklık takarken ve kavramları Facebook’un metaverse üzerindeki çalışmalarıyla ilişkilendiren fotoğraflarını yayınladı. İkilinin taktığı kulaklıkların gerçek perakende ürünler olacağı hiçbir şekilde garanti edilmese de, Facebook’un sanal gerçeklik laboratuvarında neler olup bittiğine ilginç bir bakış olarak karşımıza çıkıyor. İşte Mark Zuckerberg tarafından paylaşılan görüntü:

Facebook, VR mı geliştiriyor?

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, resmi Facebook hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Yeni nesil sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojimizin tanıtımını yapmak için günümü Redmond’daki Facebook Reality Labs araştırma ekibiyle geçirdim. Bu, erken bir retina çözünürlüğü prototipidir. Gelecek harika olacak.” ifadelerini kullandı.

Zuckerberg’in giydiği kulaklık, şirketin Oculus kulaklıklarına benziyor. Bununla birlikte, Apple’ın normal bir çalışma mesafesinde tek tek noktaları ayırt edemeyeceğiniz kadar yüksek piksel yoğunluğuna sahip ekranlar için kullandığı ifadeyi ödünç alarak bunu “retina çözünürlüğü” olarak tanımlar. Apple’ın söylentili VR çizimlerine ve açıklamalarına benzeyen yeni ürün, Zuckerberg’in belirsiz “retina” yorumunun ötesinde, temelde ne tür kulaklıklar oldukları, neler yapabilecekleri veya yalnızca işlevsel olmayan tasarım maketleri olsalar bile hiçbir ayrıntı şu an için bulunmuyor.

Şu anda Facebook’ta artırılmış ve sanal gerçeklikten sorumlu başkan yardımcısı olan Andrew “Boz” Bosworth da aynı şekilde bir paylaşım yaptı ve yaptığı paylaşımda, “Michael Abrash’ın ekibinin FRL-R Redmond’da üzerinde çalıştığı araştırmadan gurur duyuyor – metaverse’i destekleyecek bazı teknolojilere erken bir göz atmaktan heyecan duyuyor (kavramları kanıtlamak için birkaç prototip kulaklık üzerinde çalışıyoruz, bu onlardan biri.” ifadelerini kullandı.

Facebook’un önümüzdeki süreçte VR geliştirip geliştirmeyeceğini ise hep birlikte öğreneceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Amazon Hem Devletle Hem Halkla Karşı Karşıya!

Amazon, New York Başsavcısı Letitia James tarafından teşvik edilen, yerine getirme merkezlerinde başarısız olan COVID korumalarıyla ilgili yeni sorularla karşı karşıya. İşçilerin protestolarından ve...

Twitch, Makine Öğrenmesi Teknolojisiyle Yasakları Güçlendirecek

Twitch, yasaklardan kaçan insanları tespit etmek için makine öğrenmesi teknolojisini kullanacak. Peki bu teknoloji nasıl olacak? Twitch, yasaklardan kaçmaya çalışan kişileri tespit etmek için makine...

Meta, İngiltere ile Ters Düştü!

İngiltere'nin rekabet düzenleyicisi, Facebook'un ana şirketi Meta'nın Giphy'yi satın almasının, sosyal medya devinin popüler GIF yapma ve paylaşım web sitesini satın aldığını ilk kez...