Facebook Nefret Söylemleri Yine Gündemde

Facebook’un dürüstlükten sorumlu başkan yardımcısı Guy Rosen Pazar günkü blog yazısında, platformda nefret söyleminin yaygınlığının son üç yılda yüzde 50 düştüğünü ve “nefret söylemiyle savaşmak için kullandığımız teknolojinin yetersiz olduğunu ve bunun ilerlememizi kasten yanlış tanıtıyoruz” yanlıştı.

Rosen, “Platformumuzda, kullanıcılarımız veya reklamcılarımızda nefret görmek istemiyoruz ve bunu kaldırma çalışmalarımız konusunda şeffafız” dedi. “Bu belgelerin gösterdiği şey, dürüstlük çalışmamızın çok yıllı bir yolculuk olduğudur. Hiçbir zaman mükemmel olmayacağız ancak ekiplerimiz sürekli olarak sistemlerimizi geliştirmek, sorunları belirlemek ve çözümler oluşturmak için çalışıyor.”

Facebook

Facebook, nefret söylemlerini azaltmayı deniyor

Gönderi, Wall Street Journal’daki bir Pazar makalesine yanıt olarak ortaya çıktı ve Facebook çalışanlarının rahatsız edici içeriği platformdan uzak tutmakla görevli olduğunu, şirketin bunu güvenilir bir şekilde tarayabileceğine inanmadığını söyledi.

WSJ raporu, dahili belgelerin, iki yıl önce Facebook’un insan incelemecilerin nefret söylemi şikayetlerine odaklanma süresini azalttığını ve şikayet sayısını azaltan başka düzenlemeler yaptığını gösterdiğini belirtiyor. Bu da, WSJ’ye göre, Facebook’un yapay zekasının şirketin kurallarını uygulamada olduğundan daha başarılı olduğu görüntüsünün yaratılmasına yardımcı oldu.

Facebook çalışanlarından oluşan bir ekip Mart ayında, şirketin otomatik sistemlerinin, sosyal platformdaki nefret söylemi görüşlerinin yüzde 3 ila 5’ini oluşturan gönderileri ve karşı kurallarını ihlal eden tüm içeriğin yüzde 1’inden azını kaldırdığını tespit etti. WSJ’nin bildirdiğine göre şiddet ve kışkırtma.

Ancak Rosen, yalnızca içerik kaldırmaya odaklanmanın “nefret söylemiyle nasıl mücadele ettiğimize bakmanın yanlış yolu” olduğunu savundu. Nefret söylemini ortadan kaldırma teknolojisinin, Facebook’un bununla savaşmak için kullandığı yöntemlerden yalnızca biri olduğunu söylüyor. Rosen, “Bir şeyi kaldırmadan önce nefret söylemi olduğundan emin olmamız gerekiyor” dedi.

Bunun yerine şirket, insanların platformda gerçekte gördükleri nefret söyleminin yaygınlığına ve bunun çeşitli araçlar kullanarak bunu nasıl azalttığına odaklanmanın daha önemli bir önlem olduğuna inandığını söyledi. Facebook’taki bir içeriğin her 10.000 görünümü için, beş nefret söylemi görüntüsü olduğunu iddia etti. Rosen, “Yaygınlık, insanların hangi içeriği ihlal ettiğini, çünkü onu kaçırdığımızı söylüyor” diye yazdı. “En eksiksiz resmi sağladığı için ilerlememizi en nesnel olarak bu şekilde değerlendiriyoruz.”

Ancak WSJ tarafından elde edilen dahili belgeler, ciddi yaralanmaları olan insanları gösteren araba kazaları ve trans çocuklara yönelik şiddetli tehditler de dahil olmak üzere bazı önemli içerik parçalarının Facebook’un tespitinden kaçabildiğini gösterdi.

WSJ, ihbarcı Frances Haugen tarafından sağlanan dahili belgelere dayanarak Facebook hakkında bir dizi rapor hazırladı. Kongreden önce, şirketin Instagram platformunun gençler üzerindeki olumsuz etkisinin farkında olduğunu söyledi. Facebook, dahili belgelere dayanarak raporlamaya itiraz etti.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...