Hollywood Bitiyor mu?

Binlerce film ve televizyon yapım işçisini temsil eden sendika, stüdyolarla geçici bir anlaşmaya vararak Pazartesi günü başlayacak bir grevi önledi. Hollywood bu durum sonrası bir takım sıkıntılar yaşayabilir.

Uluslararası Tiyatro Sahne Çalışanları İttifakı (IATSE), Netflix, Warner Bros., Paramount Pictures ve Disney gibi büyük yapım stüdyolarını temsil eden Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) ile pazarlık yapıyordu. IATSE, Hollywood’da yayın teknisyenleri, animatörler ve makyaj sanatçıları gibi birçok sahne arkası görevinde çalışan üyeleri için hafta sonu dinlenme süreleri ve yayın programlarında daha yüksek ücret tarifeleri de dahil olmak üzere daha iyi çalışma koşulları aradı.

Hollywood

Hollywood anlaşmayı kabul etti

Hala üyeler tarafından onaylanması gereken yeni üç yıllık anlaşma, IATSE’nin web sitesinde yayınlanan bir gönderiye göre, yıllık yüzde 3’lük geriye dönük ücret artışlarını, 10 saatlik günlük dinlenme sürelerini ve 54 saatlik hafta sonu dinlenme sürelerini içeriyor. Ayrıca, “akıtma için iyileştirilmiş ücretler ve çalışma koşulları” da içeriyor, ancak bunun neleri kapsadığına dair belirli bir ayrıntı yok.

Akış, müzakerelerde önemli bir tıkanıklık noktasıydı; IATSE’nin mevcut sözleşmeli akış yapımları kapsamında, işçilere ücret ve yan haklar konusunda “daha fazla esneklik” sağlandı. Bunun nedeni, 2009’da sözleşme müzakere edildiğinde, akış belirsiz bir pazara sahip yeni bir endüstriydi. Ancak yayın akışı o zamandan beri milyar dolarlık bir endüstri haline geldi ve IATSE, akışlı yapımlar için ödeme yapısının buna göre ayarlanması gerektiğini savundu.

Anlaşma, Hollywood üzerinde büyük etkisi olacak bir grevi önleyecek. Ancak IATSE, New York, New Mexico, Georgia ve Louisiana dahil olmak üzere ülkenin diğer bölgelerinde üretilen film ve şovlarda çalışan kişiler için ayrı bir sözleşme üzerinde müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Grevin büyümesi durumunda Dünya’nın en büyük sektörlerinden bir tanesi olan Hollywood sekteye uğrayabilirdi ve bu durum günümüzde izlemiş olduğumuz pek çok içeriğe de yansırdı. Fakat fırtınalı günler şimdilik geride kalmış gibi duruyor, ilerleyen günlerde gelişmeleri size aktarmaya devam edeceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...