Ethereum mu Solana mı? Hangisi Daha İyi Karşılaştırdık!

Kripto para piyasalarında günden güne gelişen ve değişen pek çok şey mevcut. Blockchain teknolojisi kendini sürekli yeniliyor ve sanırım bunu durdurmanın bir yolu bulunmuyor. Bu bağlamda ilklerden bir tanesi Ethereum olarak öne çıkıyor. Ethereum akıllı kontratlar aracılığı ile pek çok işlem gerçekleştirmenize olanak tanıyor. Fakat rakipleri de günden güne artıyor, en büyük rakibi sayılabilecek isim ise Solana. Peki hangisi daha iyi? Ethereum mu Solana mı?

Ethereum mu Solana mı?

Ethereum, piyasa sıralamasına göre en büyük 2. kripto para ve bunun belli başlı avantajları bulunduğu gibi dezavantajları da bulunuyor. Gün içinde pek çok transfer ve işleme ev sahipliği yapıyor fakat bunlar gas ücretlerini artırıyor ve beraberinde ağı da yavaşlatıyor. En son paylaşılan verilere göre Ethereum’un 1 işlem yapabildiği sürede Solana 60’ın üzerinde işlem gerçekleştirebiliyor. Bunun yanı sıra Ethereum ücret olarak pahalıyken Solana’nın ücretleri daha makul seviyelerde.

Solana’ya bakacak olursak ise ilk onda zaman zaman yükseldiğini ve düştüğünü görüyoruz. Ethereum gibi kalıcı ve sağlam bir yeri bulunmuyor.

Fiyat Durumları ve Muhtemel Hareketler

Ethereum güncel olarak 3000 dolar seviyelerinden işlem görürken Solana 103 dolardan görüyor. Bu açıdan bakıldığı zaman arada devasa bir uçurum bulunuyor diyebiliriz. Fiyat hareketleri için ise En son yaşanan büyük düşüşte Solana ciddi değer kaybetti, 250 dolar civarlarından 60-70 dolara kadar geriledi. Ethereum ise çok daha sağlam durdu. Tamamen Bitcoin’e bağlı olan bir piyasada Ethereum’un biraz da olsa bağımsız hareket ettiğini söyleyebiliriz. Bunların beraberinde Avalanche, Terra ve Cardano gibi daha pek çok rakip de bulunmakta. Tabii ki son takdir kullanıcılara ait, siz bu seçenekler arasından hangisini Ethereum’a rakip görüyorsunuz? Görüşleriniz bizler için kıymetli!

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...