iPhone ile Fotoğraf Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Şey

iPhone ile fotoğraf çekerken yapılan hatalar nelerdir? Daha iyi fotoğraf çekmek için nelere dikkat edilmeli?

En iyi akıllı telefonlar harika fotoğraflar çekebilir, öyle ki artık yanınıza ‘uygun bir kamera’ alma konusunda nadiren endişelenmeniz gerekir. Tatil çekimleri, düğünler, çocukların ve evcil hayvanların resimleri, kameralı telefonunuzla kolayca çekilir.

iPhone ile Fotoğraf Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Apple’ın ‘Shot on a iPhone‘ kampanyasıyla gösterilen devasa reklam panosu örneklerinin gösterdiği gibi, iPhone mükemmel fotoğraflar çekmesiyle biliniyor. iPhone’da fotoğraf çekmenin en güzel yanlarından biri, kötü bir fotoğraf çekmenin zor olmasıdır. Ancak, kötü bir çekim yapmak imkansız değildir ve belirli koşullarda resminizin daha iyi olduğundan emin olmak için yapabileceğiniz basit şeyler vardır.

Flaşı Kontrol Edin

Kameralı telefonunuzdaki LED flaşın menzili yalnızca birkaç metredir, bu nedenle yüzlerce metre ötedeki bir kişiyi aydınlatmaya çalışmak anlamsızdır. Flaşın tek yapacağı, önünüzde duran kişiyi daha parlak hale getirmektir, böylece uzaktaki şeyleri görmek daha da zorlaşır.

Yanınızda duran birinin portresini çekmiyorsanız – ve o zaman bile, yalnızca başka seçenek yoksa – o flaşı kapatın. iPhone flaşınız normalde otomatik olarak ayarlanmıştır, bu nedenle kamera seçeneklerinde (ekranın sol üst kısmında) manuel olarak kapatmanız gerekir. Bunu yapmak, her durumda çok daha doğal görüntülerle sonuçlanacaktır.

Gece Modu

iPhone’un düşük ışık yeteneklerini geliştirmek için Gece Modu adlı bir işlev kullanır. Bu, daha yavaş (dijital) bir deklanşör hızı kullanır ve hızlı bir şekilde art arda, bazen 1-3 saniyeden fazla sayıda görüntü çeker ve ardından nihai sonuç için bunları birleştirir. Gece Modu etkinleştirildiğinde, karanlıkta çekim yapmak, net ve parlak fotoğrafları mümkün kılar. Başlangıçta bunlar neredeyse çok parlaktı ama Apple en son modellerle bunu biraz geri çekti.

Gece Modunun sorunu, doğru kullanılmadığında bulanık bir görüntüye yol açabilmesidir. En önemli şey, birden fazla çekim yaparken kamerayı olabildiğince hareketsiz tutmaktır. Hafif bir hareketi düzeltir ama hızlı hareket onu mahveder. Mümkünse, telefonu duvar gibi sabit bir yere koyun veya destek için telefonu iki elinizle tutun.

Hareket eden bir nesneniz varsa, Gece Modu yardımcı olmayacaktır. Bununla yapılacak en iyi şey, modun kapalı olduğundan emin olmaktır (otomatik olarak açılabilir).

Lens Değişikliği

Lens seçiminizi geniş açılı veya daha uzun bir telefotoya değiştirmek, yalnızca yakınlaştırma veya uzaklaştırma yapmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda görüntünün hissini de değiştirir.

iPhone 13 Pro‘daki telefoto lens, öznenizle arka planı arasında daha fazla ayrım oluşturduğu ve özelliklerinin daha doğal görünmesini sağladığı için portre olarak çekilen fotoğraflar için harikadır. Bir kameralı cep telefonuyla selfie çekmeyi denediyseniz, geniş açılı bir lensin özelliklerinizi bozabileceğini, ancak daha uzun bir lensin bozmadığını bilirsiniz.

Geniş açılı lensi kullanmak, doğru şekilde kullanıldığında görüntünün daha dinamik görünmesini sağlayabilir. Daha büyük gökyüzü oluşturması sebebiyle manzaralar için kullanımı sıklıkla tercih edilir ve sokak çekimleri de geniş açı distorsiyonunun etkilerinden yararlanabilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...