Epic Games, Unreal Engine 5 Oyun Motorunu Piyasaya Sürdü

Epic Games, Unreal Engine 5 oyun motorunu duyurmasından yaklaşık iki yıl sonra yeni nesil oyun motorunu piyasaya sürdü. Salı günü şirket, yaptığı açıklamada Unreal Engine 5’in artık indirilmeye hazır olduğunu duyurdu.

Peki yeni nesil oyun motorundaki yenilikler ne oldu?

Epic Games, Unreal Engine 5 ile Geliştiricilere Neler Sunuyor?

Oyun geliştiricileri için Unreal Engine 5 çok önemli. Ayrıca oyun motoru önceki motora göre bir dizi performans iyileştirmesi de sağlıyor. Ancak asıl göze çarpan, Unreal Engine 5’in gelecekteki oyunlarda nasıl daha gerçekçi grafikler sunacağı oldu.

Epic, Unreal Engine 5 ile tamamen dinamik küresel aydınlatma aracının yanı sıra içerik oluşturucuların büyük miktarda geometrik ayrıntıya sahip oyunlar oluşturmasını sağlayan bir geometri sistemi sunuyor. Ayrıca, Epic’in oyun dünyasını bir ızgaraya bölerek ve yalnızca gerekli hücrelerini aktararak seviyelerin yönetilme ve akışa alınma şeklini değiştiren yeni bir Dünya Bölme sistemi de kullanacak.

Güncellenmiş motor, geliştiriciler için geliştirilmiş performans ve yükseltilmiş bir kullanıcı arayüzü de dahil olmak üzere bir dizi değişiklikler içeriyor, ancak en önemli değişiklikler arsında, daha gerçekçi görseller için tasarlanmış yeni teknoloji bulunuyor. 

Oyun Motorundaki Yeni Teknoloji

Oyun motorunun yeni teknolojisinde, daha gerçekçi aydınlatma için tamamen dinamik bir küresel aydınlatma çözümü olan Lumen ve Epic’in size aşırı miktarda geometrik ayrıntıya sahip oyunlar ve oluşturma yeteneği verdiğini, söylediği Nanite teknolojileri yer alıyor. Ayrıca ekiplerin alanlarda bağımsız olarak çalışmasını kolaylaştırmak için açık bir dünyanın bölümlerini ayırma yeteneği gibi pratik içerikler de var. Genel olarak, bu aracın geliştiricilerin yüksek kalitede oyunlar oluşturmalarını kolaylaştırması bekleniyor.

Epic, Unreal Engine 5’i 2020’de duyurdu ve teknolojisini 2021’in başlarında önizleme biçiminde sunmaya başladı. Unreal Engine 5, hem mevcut nesil hem de önceki nesil konsolların yanı sıra Android, iOS, Mac ve Windows PC‘deki oyunlar için de kullanılabilir. Epic, Unreal Engine 5’in ileriye dönük uyumluluğu göz önünde bulundurularak geliştirildiğini, yani geliştiricilerin oyunlarını Unreal 4’te oluşturabileceklerini ve daha sonra yeni motora taşıyabileceklerini de belirtiyor.

Unreal Engine 5 oyunlarının gerçekten ne kadar etkileyici olabileceğinin bir örneği için sadece The Matrix Awakens‘a bakmanız yeterli olacaktır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...