Elon Musk Olmadan Tesla Nasıl Olurdu?

Elon Musk, Tesla’dan ayrılamaz gibi görünebilir, ancak Çarşamba gecesi şirket, milyarder CEO’su olmadan nasıl görünebileceğinin ilk gerçek tasarısını sundu.

Tesla, üç aylık mali sonuçlarını tartışmak için düzenli olarak planlanmış bir konferans görüşmesi yaptı, ancak – daha önce alay ettiği gibi – Musk katılmadı. Onun yokluğu, normalde argo ve saçmalıklarının, Wall Street’in görevden alınmasının ve basına yönelik saldırıların yeri olan bir duruma soktu.

Elon Musk

Elon Musk İstifa Etmeyi Düşünmüş!

Daha az yan gösteri ve daha ölçülü bir ton vardı, ancak Musk’ın yerinde konuşan yöneticiler hala bazı çelişkiler içindeydiler. Musk, görevini şirketin tepesinde bırakacak olsaydı, Tesla’nın Çarşamba gecesi şirketin sunumuna çok benzemesi ve ses vermesi muhtemeldir.

Musk, özellikle Model 3 ve Model Y’nin şirketin finansal istikrar bulmasına yardımcı olduktan sonra, birkaç yıllığına Tesla’dan istifa etmekten bahsetti. Belki de en önemlisi, Temmuz ayında Musk mahkemede “Tesla’nın CEO’su olmamak için çok uğraştığını, ama zorundaydım yoksa ölecekti” ifadesini verdi.


Şaka yapmıyordu – bir keresinde, Model 3’ün seri üretimine yönelik ilk büyük hamle sırasında şirketin çöküşten “tek haneli haftalar” uzakta olduğunu söyledi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından dava açıldı. Şirket ayrıca Autopilot yazılımıyla ilgili en yoğun inceleme dalgalarından bazılarıyla karşı karşıya kalmaya başladı.

Tüm bu baskıyla karşı karşıya kalan Musk, kuşkusuz, uykusuz kalan bir Musk, buharı atmak için genellikle üç aylık kazanç çağrısını kullandı. 2017’nin sonlarında, şirketin işten çıkarmaları hakkında yazdıkları için gazetecilere ve editörlerine “utanç” diye bağırdı. 2018’in başlarında, Wall Street analistlerini “sıkıcı, kemik kafalı” sorular sordukları için kesti ve perakende hissedarlarından anketler alma uygulamasına başladı. Bundan üç ay sonra, aynı analistlerden özür diledi. Nisan 2020’de COVID-19’un yayılmasını durdurmak için verilen yerinde barınma emirlerinin “faşist” olduğunu söyledi.

Elon Musk’ın Tesla CEO’luğundan geri adım atması durumunda şirketin kan kaybedeceği bariz bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Sizce CEO Elon Musk, görevinden ve şirketinden istifa eder mi?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...

Valve’nin Steam Deck Alıcılarına Bazı Güzel Haberleri Var!

Steam Deck taşınabilir oyun konsoluna yönelik yüksek talep ve devam eden tedarik sorunları, birçok tüketicinin cihazı satın alma fırsatını beklemesine neden oldu. Valve Mart...

Elektrikli Otomobillerin Değer Kaybı Neden Fazladır?

Arabanız için benzin veya motorin almak bir noktadan sonra pahalı geliyorsa, elektrikli bir tane satın almak çekici görünebilir. Bununla birlikte, fark etmeyeceğiniz şey, ne...