Elektrikli Otomobillerin Değer Kaybı Neden Fazladır?

Arabanız için benzin veya motorin almak bir noktadan sonra pahalı geliyorsa, elektrikli bir tane satın almak çekici görünebilir. Bununla birlikte, fark etmeyeceğiniz şey, ne tür bir arabaya sahip olduğunuza bağlı olarak size bir ton, belki de binlerce paradan tasarruf etmelerine rağmen, yine de ciddi para kaybına sebebiyet vermesidir. Pek çok EV sahibi için, elektrikli arabaların yakıttan tasarruf etmesine ve uygun bir fiyata takılabilmesine rağmen, yıldırım hızında değer kaybettiği bir sır değil. Elektrikli otomobillerin değer kaybı neden fazladır?

Elektrikli Otomobillerin Değer Kaybı Neden Fazladır?

Car and Driver’a göre, EV’ler ilk beş yılda ortalama olarak yılda 5.700 dolardan fazla değer kaybeder (tabii bu fiyatlar ve oranlar yurt dışı geneli için geçerlidir, ülkemiz şartlarında bazen fiyatlar artış bile gösterebiliyor.) ve beş yıl içinde sahiplerine yaklaşık 28.500 dolara mal olur. Bunu, tipik olarak yılda 3.200 dolardan az veya beş yılda 16.000 dolardan az kaybeden benzinli bir araba ile karşılaştırın. Gerçek şu ki, çoğu EV sahibi için amortisman, satın alma kararınızda dikkate alınması gereken bir masraftır. Bu pahalı arabaların neden değerlerini korumakta zorlandıklarını anlamak için biraz daha yakından bakalım.

Şaşırtıcı bir şekilde, değer kaybına yol açan ana faktörlerden biri, yeni EV sahiplerine araçlarını satın almalarına yardımcı olmak için verilen teşviklerdir. 2010’dan bu yana ABD hükümeti, elektrikli araç satın almak isteyen herkese 7.500 dolara kadar vergi kredisi teklif etti. Bu iyi olsa da yeniden satıldığında aracın fiyatının düşmesine neden oluyor.

İkinci faktör ise taleptir. Elektrikli arabalara olan ilgi hızla artmasına rağmen, bu, normal yakıtla çalışan arabaların satışlarını geçmedi. Alıcılar hala benzinle çalışan arabalar istiyor, ancak bunun önümüzdeki yıllarda tersine döneceği tahmin ediliyor.

Üçüncü faktör pil kapasitesidir. EV pilleri, bozulmamış durumda tutulmazsa bir otomobilin değerini etkileyen sınırlı bir ömre sahip olmakla ünlüdür. Forbes’a göre, sekiz yıl civarında, çoğu elektrikli araba pili bozuldu ve yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor. Son olarak, değişen teknoloji de dikkate alınmalıdır. Hızla gelişen EV teknolojisi, her yeni model çıktığında fiyatı düşürür ve eski modellerin amortismanını hızlandırır. Bir nevi akıllı telefon piyasası gibidir desek yanlış olmaz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...