eBay, NFT satışına izin vereceğini resmen duyurdu

E-ticaret sitelerinin devlerinden eBay, kendi platformu üzerinden NFT satışlarına izin verileceğini resmen açıkladı. Artık kullanıcılar, eBay üzerinden herhangi bir eserin hem elle tutulabilir halini hem de dijital versiyonunu satın alabilecek.

Şu an için eBay, NFT’lerin güvenilir satıcılar tarafından ve yalnızca müzik, eğlence ve sanat gibi belirli kategorilerde listelendiğinden emin olmak istediğinden dolayı, kısıtlı sayıdaki satıcıların NFT satması mümkün olacak gibi görünüyor. Ancak şirketten yapılan açıklamaya göre, mevcut NFT ürünüyle alıcılardan geri bildirim topladıktan sonra gelecekte daha fazla kategoriye izin vermek için politikalarını ve araçlarını genişletmeyi umduğunu da belirtiyor. Özetle eBay, kısa vadede sadece standartlarını sağlayabilen satıcıların NFT satmasına müsaade edecek.

eBay, blockchain konusunda adımlar atacak

eBay’in Kuzey Amerika pazarı kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdürü Jordan Sweetnam, bu konu hakkında ise, “Önümüzdeki aylarda eBay, platforma blockchain teknolojisine dayalı koleksiyon ürünleri getiren yeni özellikler ekleyecek.” açıklamalarında bulundu.

Yapılan duyuru, eBay’in CEO’su Jamie Iannone‘nin bu ayın başlarında yapmış olduğu açıklamalarda, şirketin gelecekte kripto para birimlerini kabul etmeye açık olacağını ve platformunda NFT’leri sunma yollarını aradığını söylemesinden sonra geldi. 

Nedir bu NFT?

Bir blockchain defterinde bulunan sanal varlıklar olan NFT’ler bu yıl içinde oldukça popüler hale geldi. NFT’ler, benzersiz dijital öğelerin sahipliğini satın almanıza ve satışını yapmanıza ve blok zincirini kullanarak bunlara kimin sahip olduğunu takip etmenize olanak sağlar. NFT, “non-fungible token” yani Türkçe’de “değiştirilemez jetonlar” şeklinde ifade edebileceğimiz, teknik olarak çizimler, animasyonlu GIF’ler, şarkılar veya video oyunlarındaki öğeler dahil olmak üzere dijital olan herhangi bir şeyi içerebilir. Bir NFT, gerçek hayattaki bir tablo gibi türünün tek örneği veya birçok kopyasının bir kopyası olabilir, ancak blok zinciri teknolojisi sayesinde, dosyanın kimin elinde olduğunu izlenebilir.

NFT’ler son zamanlarda manşetlere taşınıyor, bazıları milyonlarca dolara alıcı buluyor. Meraklıları sanat eserlerine ve yalnızca çevrimiçi olarak bulunan diğer ürünlere muazzam miktarda para harcarken, bazı müzayede evleri açık artırmalarında on milyonlarca dolara bu NFT’leri satıyor. Mart ayındayapılan Beeple tarafından 69 milyon dolarlık bir dijital sanat eserinin satışı başta olmak üzere multi milyon dolarlık anlaşmalar, sanat dünyasında dalgalanmalar yaratırken, NFT ticaret kartları, resimler veya video klipler gibi dijital koleksiyon ürünlere olan ilgi de günden güne artmaya devam ediyor.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...