Subaru, ilk elektrikli otomobili Solterra’yı kamuoyuna duyurdu

Japon otomobil üreticisi Subaru, ilk tamamen elektrikli otomobilinin adını ve tanıtım görüntüsünü paylaştı. Subaru tarafından yapılan açıklamaya göre yeni elektrikli SUV‘nin adı “Solterra” olarak belirlendi. Yeni Solterra, dört çekerli bir SUV olarak üretilecek.

Bir diğer Japon otomobil devlerinden Toyota‘nın ortak şirketi olan Subaru, elektrikli otomobiller konusunda adım atan markalardan biri oldu. Subaru, aracın ilk bilgileriyle birlikte, ismini ve tanıtım görsellerini de paylaştı.

Solterra ismi Latince’de güneş anlamına gelen “sol” ve dünya anlamına gelen “terra” kelimelerinden türetilen yeni otomobil, kardeş şirketi Toyota’nın tanıttığı konsept elektrikli SUV’si bZ4X ile benzer bir tasarıma da sahip.

Subaru’nun ilk elektrikli otomobili “Solterra”

Subaru, yeni elektrikli otomobilinin adını duyururken, aynı zamanda yukarıda görmüş olduğunuz ilk tanıtım görselini de paylaştı. Görselden çok fazla detaya dikkat edilemese de daha önceden bahsettiğimiz kardeş şirketi Toyota’nın tanıttığı konsept elektrikli SUV’si bZ4X’in keskin çizgilerini taşıyacağı tahmin ediliyor. Ayrıca Solterra modelinde bZ4X’in crossover modelinde kullanılan ve Subaru-Toyota ortaklığında geliştirilen yeni elektrikli araç platformundan da yararlanılacak.

Subaru Solterra. markanın yapmış olduğu ilk elektrikli otomobil olmasının yanında sürücülere sunacağı yepyeni sürüş dinamikleriyle de oldukça konforlu bir model olması bekleniyor. Toyota’nın daha önceki elektrikli araç tecrübesiyle kardeş şirketi Subaru’nun artık markayla bütünleşmiş 4×4 tasarımının bir arada olduğu araç altyapısını da bu yeni modelde karşımıza çıkmasını bekliyoruz. e-TNGA ismi verilen bu platform iki farklı opsiyonel seçenekle satışa çıkacak. İlk olarak çift elektrik motorlu ve 4 çekerli Solterra’nın satışa sunulması beklenirken, ilerleyen süreçte ise tek elektrik motorlu daha ulaşılabilir seçeneklerin de listelere eklenmesi bekleniyor.

Subaru tarafından yapılan açıklamalara göre, 2021 içerisinde tanıtımı gerçekleştirilecek olan, markanın ilk elektrikli otomobili Solterra, 2022’de yollara çıkacak. Japon otomobil üreticisi Subaru’nun elektrikli SUV’si, ABD, Kanada, Avrupa, Çin ve Japonya pazarlarında satışa sunulacak. Aracın Türkiye’de satışa çıkıp çıkmayacağı hakkında ise şu an için net bir bilgi bulunmuyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri Twitter, Instagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Diğer elektrikli SUV’ler hakkındaki yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...