Çocuklara özel platform Youtube Kids, Türkiye’de kullanıma açıldı

Milyonlarca kişinin video izlemek için kullandığı bir numaralı uygulama olan Youtube, 7’den 70’e birçok yaş grubu tarafından kullanılıyor. Ancak Youtube’daki bazı içerikler çocuklar için uygun değil. Milyonlarca çocuğun kullandığı uygulamada uygunsuz içerikleri çocukların görmemesi adına Google kolları sıvadı ve çocuklara özel içerik platformu olan “Youtube Kids” adında bir uygulama yayınladı. Böylelikle çocuklar için yararlı, eğitici ve keyifli olan bütün içerikler bir uygulamada toplanmış oldu.

Bir süredir ABD ve Avrupa’da kullanımda olan uygulama, bugün itibariyle ülkemizde de kullanıma açıldı. Kids, çocukların öğrenme isteğini ve merakını desteklemeyecek zengin içeriklerle 20 Nisan 2021 itibarıyla Türkiye’de yayınlandı. An itibarıyla Kids, Türkiye’de masaüstü, iOS ya da Android cihazlar ile kullanılabiliyor.

Detaylar ile Youtube Kids

Youtube

106 ülkede 44 farklı dilde aileler ve çocuklar tarafından kullanılan Kids tamamen küçük yaştaki izleyicilere hitap eden ayrı bir uygulama olma özelliği taşıyor. YouTube’dan ayrı bir platform olan YT Kids, yetişkin içerikleri bulundurmuyor ve kendine özel bir web sitesine ve uygulamaya sahip olmakta.

Çocuklar için çok daha güvenli bir dijital ortam sunmayı vadeden YouTube Kids’te yaşa uygun içerik, uygulama zamanlayıcı ve içerik engelleme gibi önemli araçlar yer alıyor. Ayrıca, oyuncaklar ve oyunlaröğrenim ve hobiler, diziler ve çizgi filmler gibi farklı kategorilerden her çocuğun ilgisini çekebilecek içerikler, YouTube Kids’te kullanıma sunulmuş durumda.

Google Türkiye, Kids aracılığı ile Türkiye’deki çocuk içerik üreticileri destekleyeceğini ve Türkçe içeriklere sahip çocuk YouTube kanallarının Kids ile gösterilebileceğini açıkladı. Ebeveynler, YouTube Kids’te iş saatlerine ve çocuklarının ilgi alanlarına uygun filtreler uygulayabilecekler ve aileler, çocukları için koleksiyonlar oluşturarak yalnızca seçilen kanalların izlenmesini sağlamış olabilecekler.

Ayrıca Kids’in özellikleri ile birlikte bir video veya kanal engellendiği takdirde artık hesapta gözükmüyor. Platformda bulunan zamanlayıcı ise çocuklara izleme süresinin bittiğini söyleyerek ekran karşısında geçirilen süreyi kısıtlamanıza imkan sağlıyor. Böylelikle çocuklar için oldukça verimli bir uygulama haline gelmiş oluyor. Platform üzerinde birçok faydalı, geliştirici ve eğlenceli içerik çocuklar tarafından kullanılmayı bekliyor.

Youtube Kids platformuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...