CD Projekt Red, veri sızıntısı hakkında açıklama yaptı!

Şirket, CD Projekt‘ten çalınan saldırıya uğramış verilerin internette dolaştığını söylüyor. Cyberpunk 2077 ve The Witcher 3’ün arkasındaki stüdyo, dağıtılan verilerin tam içeriğini doğrulayamadığını, ancak bunun oyunları, yüklenicileri ve hem mevcut hem de eski çalışanları ile ilgili olduğuna inandığını söylüyor. Ayrıca verilerin manipüle edilmiş veya tahrif edilmiş olabileceği konusunda da uyardı. Açıklama, stüdyonun fidye yazılımı saldırısına kurban gittiğini ilk açıklamasından dört ay sonra geldi. Başlangıçta, bilgisayar korsanlarının şirketten “belirli verilere” erişmeyi başardığını söyledi. CD Projekt Red konuyla ilgili ilk defa açıklama yaptı.

CD Projekt Red

CD Projekt Red, bilgisayar korsanlarının Cyberpunk 2077, The Witcher 3 ve Gwent dahil olmak üzere oyunlarından kaynak koduna eriştiklerini iddia ettiği fidye notunu yayınladı. Not ayrıca, saldırıya uğramış verilerin İK, muhasebe ve diğer dahili operasyonlarla ilgili ayrıntıları içerdiğini söyledi. Şirket, bilgisayar korsanlarının taleplerine boyun eğmeyeceğini söyledi ve günler sonra saldırganlar verileri çevrimiçi sattığını iddia etti. Bununla birlikte, bilgisayar korsanlarının bir bilgisayar korsanlığı forumu müzayedesinin dışında bir alıcı bulduğunu iddia ettiği satışı, bir alıcı bulup bulamayacaklarına dair soruları gündeme getirdi.

Bir blog yazısında yazan Emsisoft tehdit analisti Brett Callow, bilgisayar korsanlarının hack’ten para kazanamadıktan sonra “imajlarını kurtarmak” için bir alıcı bulduğunu iddia etmelerinin “muhtemel” olduğunu düşündüğünü söyledi. CD Projekt daha önce bilgisayar korsanlarının kendi ağındaki bazı çalışan verilerini şifreleyebildiğini kabul etmişti. Ancak şirket, soruşturmanın verilerin şirket sistemlerinden aktarıldığına dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi. Hack, stüdyonun en son gişe rekorları kıran oyunu Cyberpunk 2077’nin sorunlu lansmanını ardından yaşandı. İyi satmasına ve başlangıçta eleştirmenler tarafından iyi karşılanmasına rağmen, oyuncular oyunun hatalarla dolu olduğunu ve eski konsollarda neredeyse oynanamaz olduğunu çabucak keşfettiler. Durum o kadar kötüydü ki oyun PlayStation Store’dan çekildi. Bu yazı itibariyle, henüz geri dönmedi. CD Projekt, saldırıya yanıt verirken kolluk kuvvetleri ve dış uzmanlarla çalışmaya devam ettiğini ve çalınan verileri paylaşan herkese karşı harekete geçmeye “kararlı ve hazır” olduğunu söyledi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...