Bir Garip Dava: Nikola vs Tesla

Federal bir yargıç, Nikola’nın 2018’de Tesla’ya karşı açtığı 2 milyar dolarlık patent ihlali davasını idari olarak kapattı ve iki şirket yanıt vermeyi bıraktığı için esasen onu Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesi’nden çekti. Nikola’nın davanın neden devam etmesi gerektiğine dair nedenini göstermek için 6 Ekim’e kadar süresi var. Aksi takdirde Nikola vs Tesla davası reddedilecektir.

Yargıç James Donato, bu hafta yayınlanan nedeni göstermek için Nikola “topu düşürdü ve bu 2018 eylemi açıklama veya görünürde iyi bir neden olmadan zayıflıyor” diye yazdı. “Dolayısıyla dava idari olarak kapanmıştır. Nikola’ya 6 Ekim 2021’e kadar davanın kovuşturma yapılmaması nedeniyle neden reddedilmemesi gerektiğini yazılı olarak göstermesi emredildi.

Nikola vs Tesla

Nikola vs Tesla davası sonlanıyor

Hem Nikola hem de Tesla, son birkaç aydır mahkemenin bazı taleplerine yanıt vermeyi bırakmış görünüyor. “7 Temmuz 2021’de Mahkeme, taraflardan yeni eğitim planlamalarını ve inşaat duruşma tarihlerini talep etmelerini istedi. Her iki taraf da yanıt vermedi, ”diye yazdı Donato. “2 Eylül 2021’de Mahkeme, yanıt verilmediği için talep inşasına ilişkin diğer işlemleri iptal etti. Bu karar tarihi itibariyle, taraflardan hiçbiri Mahkemeye önerilen yeni duruşma tarihlerini bildirmemiştir.”

Nikola ise geçen yıl bazı büyük yangınları söndürmek için çok fazla zaman ve para harcamak zorunda kaldı. Nikola’nın kurucusu ve eski CEO’su Trevor Milton, 2020’de halka açıldıktan kısa bir süre sonra – ve General Motors başlangıçta bir azınlık hissesi alma planını açıkladıktan hemen sonra – açığa satış araştırma şirketi Hindenburg Research tarafından dolandırıcılıkla suçlandı. İddialar arasında Milton, Nikola’nın kamyonunun yoldan aşağı indiği bir videoyu taklit etmekle suçlandı.

Nikola vs Tesla

Nikola, iddialarla ilgili kendi soruşturmasını yürüttü (ve birçoğunun doğru olduğunu buldu), ancak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Adalet Bakanlığı da öyle yaptı. Milton, Temmuz ayında birden fazla dolandırıcılık suçlamasıyla suçlandı. Federal gözaltına alındı, ancak kefaletle serbest bırakıldı ve masumiyetini korudu. Fakat bütün durum hala Tesla’nın lehinde olarak görülmeye devam ediliyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Kripto Para Piyasasında Son Durum Ne?

Bitcoin'in fiyatı son birkaç gün içinde özellikle değişken oldu. Daha dün, BTC 59 bin dolara yükseldi ancak bu önemli direnç seviyesini geçemedi. Ardından, 56...

Kaybolan iPhone Bildirimleri Nasıl Bulunur: İşte Çözümler

Kaybolan veya gözden kaçan iPhone bildirimleri nasıl bulunur? Tüm çözümleri detaylarıyla yazımızda sizler için derledik. Apple, iOS 15'i yayınlamasından bu yana bildirimlerin nasıl çalıştığı konusunda...

Amazon Hem Devletle Hem Halkla Karşı Karşıya!

Amazon, New York Başsavcısı Letitia James tarafından teşvik edilen, yerine getirme merkezlerinde başarısız olan COVID korumalarıyla ilgili yeni sorularla karşı karşıya. İşçilerin protestolarından ve...