Binance soruşturma altında!

Kripto para borsası Binance, İç Gelir Servisi ve Adalet Bakanlığı tarafından araştırılıyor, Bloomberg raporuna göre kara para aklama ve vergi suçlarıyla ilgilenen yetkililer, özellikle Binance’in nasıl bir yol izlediği ile ilgileniyor. 2017 yılında kurulan Binance, dünyanın en büyük kripto para borsasıdır. Cayman Adaları’nda kurulmuştur ve Singapur’da bir ofisi vardır.

Bloomberg’e göre, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Binance’in Amerikalıların dijital tokenlerle bağlantılı türevleri satın almalarına izin vererek, platformunda yasadışı alım satım yapmalarına izin verip vermediğini araştırıyor.

Binance

ABD’de ikamet edenler bu tür ürünleri yalnızca CFTC’ye kayıtlı firmalardan satın alabilirler. Binance, geçmişte Amerikalıların web sitesinde yasadışı işlemler yapmasını engellediğini ve ihlal edenlerin hesaplarının dondurulacağı uyarısında bulunduğunu söylemişti. Cryptocurrency analiz firması Chainalysis, 2019 yılında, bitcoin kripto para birimini içeren 2,8 milyar dolarlık suç işlemlerinin 756 milyon dolarlık kısmının Binance’den geçtiğini bildirdi.

Bir Binance sözcüsü, şirketin “belirli konular veya sorular hakkında yorum yapmadığını“, ancak basınla paylaştığı bir e-postada şirketin “yasal yükümlülüklerini çok ciddiye aldığını” söyledi. Sözcü, “Şüpheli faaliyetleri tespit etmek ve ele almak için finans kurumları tarafından kullanılan kara para aklamayı önleme ilkelerini ve araçlarını içeren sağlam bir uyum programı oluşturmak için çok çalıştık” dedi. “Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere, dünyanın her yerindeki kolluk kuvvetlerine yardım etme konusunda güçlü bir geçmişe sahibiz.” Binance hakkındaki federal soruşturmanın kapsamı Perşembe günü itibarıyla net değildi.

ABD yetkilileri, kripto para birimlerinin hırsızlık ve uyuşturucu anlaşmaları da dahil olmak üzere yasa dışı işlemleri gizlemek için kullanıldığına ve piyasanın hızlı yükselişi üzerine beklenmedik bahisler yapan Amerikalıların vergilerden kaçtığına dair endişelerini dile getirdi. Wall Street, küresel bir yatırım çılgınlığının ortasında Bitcoin ve diğer tokenleri giderek daha da benimsese bile, bu tür endişeler kriptoların ana akım haline gelmesine engel oldu. Bu durumun piyasaya olumsuz bir etkisi oldu. Bitcoin yaklaşık %7 gibi ciddi bir düşüş yaşadı. İlerleyen günlerde sonuçlarını göreceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...