Bilinmeyen Nintendo Switch Özellikleri: İşte Öne Çıkan Özellikler!

En çok tercih edilen konsollardan Nintendo Switch, hangi bilinmeyen özelliklere sahip? Öne çıkan özellikleri derledik!

Nintendo Switch, fantastik oyunları ve her yerde kullanım kolaylığı sayesinde son beş yılda 107 milyondan fazla insanı kendine çekti. Sistem oldukça temiz ve gezinmesi kolay bir kullanıcı arayüzüne de sahip, ancak aslında oyuncuların deneyimin bir kısmını özelleştirmesine izin veriyor. Nintendo Switch’in ana sayfasındaki sistem ayarları menüsünde bilinmeyen bazı özellikler yer alıyor. İşte öne çıkan Nintendo Switch özellikleri!

Bilinmeyen Nintendo Switch Özellikleri

Düğme Eşleme

Bir sistem düzeyinde kontrolleri değiştirebilmek, erişilebilirlik açısından harikadır ve oyuncuya bir deneyim üzerinde başlangıçta düşündüklerinden daha fazla kontrol sağlar. Şaşırtıcı bir şekilde, Nintendo Switch, oyuncuların kontrolleri bir sistem düzeyinde özelleştirmesine ve bu ön ayarları kaydetmesine izin veriyor. Bu seçeneği Sistem Ayarları menüsünün Kontrolörler ve Sensörler sekmesinde bulabilirsiniz. Düğme Eşlemesini Değiştir’i seçin ve ardından yeniden eşlemek istediğiniz denetleyiciyi ve düğmeleri özelleştirebilirsiniz.

Bu özellik, bunu gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olur. Bir oyun oynuyorsanız ve düğme yerleşiminin pek doğru olmadığını düşünüyorsanız, buradaki kontrol şemasını değiştirmeyi deneyin ve çok daha iyi bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Gruplar

Nintendo Switch Grupları veya daha yaygın olarak bilindiği gibi klasörler, oyunculara oyunları gruplar halinde organize etmenin bir yolunu sunar. Yıllarca süren oyuncu taleplerinden sonra Nintendo, nihayet bu özelliği, sistemin piyasaya sürülmesinden beş yıldan fazla bir süre sonra Mart 2022’de ekledi. Bu nedenle, bir süredir Switch’in kullanıcı arayüzüne daha derinlemesine bakmadıysanız, grupların eklenmesini kaçırmış olabilirsiniz. Ana ekranınızın sağ ucundaki Tüm Yazılımlar menüsüne gidin ve ardından Grup oluşturmaya başlamak için L düğmesine basın.

Yeni bir grup oluşturmayı seçtiğinizde, ona oyunlar ekleyebilir, göründükleri sırayı özelleştirebilir ve gruba bir ad verebilirsiniz. Bundan sonra, Tüm Yazılımlar menüsünde L düğmesine dokunduğunuzda görünecektir. Düzinelerce Nintendo Switch oyununa sahipseniz, bu özellik, sistemin oldukça minimalist kullanıcı arayüzüne son derece yararlı bir ektir. İster aynı geliştiricinin veya serinin oyunlarını bir araya getirmek ister tüm favori yüklü oyunlarınızı tek bir yerde toplamak istiyorsanız, Gruplar Nintendo Switch deneyiminizi düzene sokmak ve düzenlemek için yararlı bir yol sağlar.

Konsolu Uyku Modunda Kilitleme

Normalde, bir Nintendo Switch başlatıldığında, sistemin kilidini açmak için aynı düğmeye arka arkaya üç kez tıklamanız gerekir. Bu, bir kişinin istenmeyen bir durumda yanlışlıkla sistemi başlatmasını önler. Şaşırtıcı bir şekilde, konsolu uyku modunda kilitlemek aslında açılıp kapatılabilen bir özelliktir. Nintendo Switch’in Sistem Ayarları menüsünde, Ekran Kilidi, oyuncuların Konsolu Uyku Modunda Kilitlemek isteyip istemediklerini seçtikleri özel bir sekmeye sahiptir. Bunu kapatarak Nintendo Switch ana ekranına gitmek için bir düğmeye bir kez basabilirsiniz.

Yakınlaştırma

Bu, Nintendo Switch’teki kendi kendini açıklayan ancak süper yararlı bir erişilebilirlik özelliğidir. Bir oyunda bir şeye bakmakta veya okumakta sorun mu yaşıyorsunuz? O zaman daha iyi bir görünüm elde etmek için bu özelliği açın. Bu özelliği etkinleştirmek için, Sistem Ayarları menüsünün Sistem sekmesinde değiştirilebilir seçeneği bulmanız gerekir. Yakınlaştırmayı etkinleştirdikten sonra, Anahtar üzerindeki ana sayfa düğmesine arka arkaya iki kez dokunmak Yakınlaştırma özelliğini başlatır.

Düğmeye basmak en kolayı değil, ancak görme yeteneğiniz zayıfsa bu özellik buna değer. Bazı Switch oyunlarında, özellikle oyun çözünürlüğünün genellikle daha kötü olduğu elde taşınır modda, ekrandaki bazı küçük öğelerin ne olduğunu ayırt etmek son derece zor olabilir. Bir oyunda sadece arka planda gördüğünüz bir şeyi yakınlaştırmak veya metni daha okunaklı hale getirmek için ihtiyacınız olsun, bu Yakınlaştırma özelliği, elinizin altında olması gereken yararlı bir araçtır.

TV Güç Durumunu Eşleştirme

TV uzaktan kumandası veya Switch’inizi başlattığınızda doğrudan oyun oynamaya başlamak istiyorsanız, televizyonunuzun sisteminizin güç durumuna doğrudan bağlı olması için bu özelliği açmanız iyi bir fikirdir. Açıldığında, Nintendo Switch’inizi dock modundayken başlatmak televizyonunuzu da açar ve televizyonu kapatmak Nintendo Switch’inizi uyku moduna geçirir.

Kapatıldığında, bir oyun oynamak istiyorsanız hem TV’nizi hem de Nintendo Switch’i manuel olarak başlatmanız gerekir. Uyku modu özelliğinde kilit konsolunu devre dışı bırakmak gibi, bu, sık sık hareket etmiyorsanız veya sisteminizin durumunu değiştirmiyorsanız, bir oyun oturumu için başlatma işlemini daha da hızlı hale getirmenin başka bir yoludur.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...