Apple Kararı ile 10 Milyar Dolara Sebep Oldu

Financial Times tarafından yapılan bir araştırma, Apple’ın gizlilik uygulamalarında yaptığı değişiklikleri takiben Snapchat, Facebook, Twitter ve YouTube’un yaklaşık 9.85 milyar dolar gelir kaybettiğini tespit etti. Geçen yıl Apple, uygulamaların kullanıcı verilerini izlemek için izin istemesini gerektiren Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) politikasını duyurdu. Politika, Nisan ayında yürürlüğe girdi ve uygulamaların, kullanıcıları devre dışı bırakmaları halinde izlemesini engelledi.

Apple ve reklam politikası diğer markalara yaramadı

Facebook, hareketi tam sayfa bir gazete ilanıyla özellikle eleştirdi ve FT’nin raporu sayesinde, şimdi şirket liderlerinin neden bu kadar sinirli olduğunu biliyoruz. Rapora göre Facebook, devasa boyutu nedeniyle diğer sosyal platformlarla karşılaştırıldığında “mutlak olarak” en fazla parayı kaybetti. Bu arada Snap, reklamcılığının ağırlıklı olarak akıllı telefonlara bağlı olması nedeniyle “işlerinin bir yüzdesi olarak en kötüsünü yaşadı”, bu da masaüstü sürümü olmayan bir ürün için mantıklı bir sinirlenme durumu olarak karşımıza çıkıyor.

Apple’ın kullanıcılar ile yakınlaşma çabası büyük şirketler ile arasını ciddi şekilde açmasına sebep oldu.

Adtech danışmanı Eric Seufert FT’ye verdiği demeçte, “En çok etkilenen platformlardan bazıları – özellikle Facebook – ATT’nin bir sonucu olarak makinelerini sıfırdan yeniden inşa etmek zorunda” dedi. “Benim inancım, yeni altyapı inşa etmenin en az bir yıl sürmesi. Çok sayıda kullanıcıya dağıtılmadan önce yeni araçların ve çerçevelerin sıfırdan geliştirilmesi ve kapsamlı bir şekilde test edilmesi gerekiyor.

Apple’ın yeni politikası, sosyal platformları ve diğer uygulamaları reklamlarıyla daha yaratıcı olmaya zorlayacak. Bu ister Android cihazlara odaklanmak ister üçüncü taraf uygulamalarda olduğu gibi kullanıcı verilerini sessizce toplayarak neredeyse kendi kurallarını çiğneyen Apple’ın reklam işine yatırım yapmak anlamına gelsin, başka bir gelir kaynağı bulmaları gerekecek. İnsanları iPhone’larında bundan böyle Apple şartlarına uymayan hiçbir reklam ve uygulama barındırılmayacak.

Şirketin bu tutumu sonra milyar kaybeden diğer firmaların uyum sağlamak dışında pek çaresi yok gibi görünüyor. Mevcut konumda Apple hala en çok mobil cihaz satışı yapan şirketlerin başında geliyor, bu durum onu geri çevirelemez konuma getiriyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...