Apple HomePod ve HomePod mini için yeni özellik sürprizi!

Apple, akıllı hoparlörleri HomePod ve HomePod mini için yeni bir müjdeyi verdi. Popüler kulaklıkları AirPods ve AirPods Pro‘nun desteklemeyeceği açıklanan kayıpsız müzik özelliği Apple’ın akıllı hoparlörlerinde stüdyo kalitesinde sunulacak.

Dünyanın en popüler müzik dinleme uygulamalarından Apple Music, Haziran ayından itibaren kayıpsız müzik ve uzamsal ses özelliklerini kullanıcılarına sunacak.  iOS ve iPadOS 14.6 sürümleri ile kullanıma çıkması beklenen bu yeni özellik, popüler AirPods kulaklıklar tarafından şu an için desteklenmiyor. Ancak Apple’ın akıllı hoparlörleri HomePod ve HomePod mini için kayıpsız müzik müjdesi verildi. Bu özellik, kullanıcılara stüdyo kalitesinde müzik dinleme imkanını sunuyor.

HomePod ve HomePod Mini için kayıpsız müzik özelliği

Apple tarafından yapılan açıklamada AirPods, AirPods Pro, AirPods Max (kablosuz bağlantıda) ve Beats kablosuz kulaklıklarının kayıpsız müzik özelliğini desteklemediğini ifade etti. Bu kulaklıklar Apple tarafından sağlanan AAC Bluetooth Codec desteğine sahip. Ancak Amerikalı teknoloji firması, akıllı hoparlörleri  için sürpriz bir açıklama yaptı. Yapılan açıklama göre bu iki kullanışlı aksesuar, gelecek olan yazılım güncellemesi ile kayıpsız müzik desteğine sahip olacak.

Apple ayrıca, AirPods kulaklıkların kayıpsız müzik desteği alamamasının sebebini de açıkladı. Şirkete göre, Bluetooth bağlantısı, kayıpsız müzik özelliği ile gelen ALAC desteğine sahip değil. Yani AirPods Max, sadece kablolu bağlantı aracılığıyla kayıpsız müzik desteğine sahip olabilir. Ancak kablolu bağlantıda yaşanan analogdan dijitale dönüştürme işlemi düşünüldüğünde, kayıpsız müzik özelliğinde bir miktar kayıp yaşanması kaçınılmaz olarak görülüyor.

Akıllı hoparlörler için kayıpsız müzik desteğinin kullanıcılara ne zaman sunulacağı şu an için bilinmiyor. Ayrıca kullanıcıların hem yeni hem de mevcut abonelerin kayıpsız müzik özelliği için herhangi ek bir ücret ödemesi gerekmiyor.

HomePod ve HomePod mini

İlk olarak 2017 yılında duyurulan HomePod, Apple’ın akıllı hoparlör pazarında satışa çıkardığı ilk ürünüydü. Birkaç yıl boyunca yeni modeli gelmeyen hoparlörün 13 Ekim 2020 tarihinde ise Apple, iPhone 12 ailesiyle birlikte tanıtılan HomePod Mini‘yi tanıtmıştı. Tanıtımından sonra önceki nesil hoparlörün satışı da durdurulmuştu. Birçok kişinin tasarımı ve özellikleriyle hayran kaldığı hoparlör, siyah ve beyaz olmak üzere iki renk opsiyonuyla satışa sunuyor. Akıllı hoparlör, tasarımında bir de dokunmatik ekranı beraberinde barındırıyor. Apple’ın akıllı hoparlörü şu an için ülkemizde satışa sunulmuyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...