Amazon çalışanları Filistin’e destek vermek istiyor

500’den fazla Amazon çalışanı, Jeff Bezos ve Andy Jassy’ye şirketin Filistin halkının içinde bulunduğu kötü durumu kabul etmesi çağrısında bulunan dahili bir mektup imzaladı. Hareket, İsrail’in hava saldırılarının Gazze’deki Filistinlileri cidd şekilde vurarak zor duruma düşüren ve 248 kişiyi öldürmesinin ardından geldi. Hamas ve İsrail o zamandan beri ateşkesi kabul etti.

Amazon

Amazon nasıl bir adım atacak?

“Amazon liderliğinden, orantısız bir şekilde meydana gelen kesinti, yıkım ve ölümü en aza indiren ve yanlış yansıtan bir güç simetrisi veya durumsal eşdeğerliği ima eden bir dil kullanmadan, yasadışı bir işgal altında Filistinlilerin temel insan haklarına yönelik devam eden saldırıyı kabul etmesini istiyoruz. Çalışanlar, son günlerde ve son on yılda Filistinlilere şiddet uygulandı ”diye yazdı. “Amazon, Filistinlileri Tel Aviv ve Hayfa ofislerinde ve dünyanın dört bir yanında istihdam ediyor. Filistinlilerin ve ailelerinin evlerinde çektikleri acıyı görmezden gelmek, Filistinli iş arkadaşlarımızı üzüyor. ” Çalışanlar, şirketin İsrail Savunma Kuvvetleri gibi insan hakları ihlallerine ortak olan kuruluşlarla iş sözleşmelerini feshetmesini istiyor. Nisan ayında Amazon ve Google, İsrail hükümeti ile 1,2 milyar dolarlık bir bulut bilişim sözleşmesi imzaladı. Not, Apple ve Google’daki işçilerin benzer dilekçelerini yansıtıyor. 18 Mayıs’ta Google’daki Yahudi çalışanlar, Sundar Pichai’ye şirketin “İsrail veya Siyonizm eleştirisinin antisemitik olduğunu kabul eden her türlü antisemitizm tanımını reddetmesi” çağrısında bulunan bir mektup kaleme aldı. İki gün sonra yabancı basında, Apple’daki Müslüman çalışanlardan bir not yayınladı. Müslüman teknoloji çalışanları, yöneticilerin Filistinlilere destek vermekte ya da Gazze’deki şiddeti kınamakta yavaş davrandığını söylüyor. Birçok kişi CEO’larının İsrail insan hakları ihlallerini görmezden gelmeyi seçtiğini düşünüyor çünkü durum tedirgin. Birden fazla kaynağa göre sonuç, teknolojideki Müslümanların önemsenmediğini ve göz ardı edildiğini hissetmeleridir.

Grubun üyeleri, Yahudi halkının Filistinlilere yönelik şiddeti kınayan bir bildiri yayınlamamasının ardından mektubu yazmak için ilham aldıklarını söylüyorlar.

Bu tarz durumlarda Amazon gibi büyük şirketlerin tepki vermesi veya herhangi bir taraf tutması medya tarafından çokça yanlış anlaşıldığı ve ilerde firmaya karşı kullanıldığı için herhangi bir açıklamak yapmayı yeğlemiyorlar. Resmi olarak bu savaşı kınayan veya taraf tutan herhangi bir şirket de bulunmuyor. Birleşik Devletler tamemen İsrail yanlısı bir politika sergilerken Amazon’un bunun zıttına gitmesi de oldukça zor görünüyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...