Akıllı Tasma Satışa Sunuldu!

Evcil hayvan takip cihazları uzun zamandır piyasada ama Invoxia, CES 2022’de köpeğinizin yaşamsal belirtilerini de izleyebilen yeni bir akıllı tasma ile işleri alt üst etmek istiyor ve elbette, akıllı yaka, köpeğiniz için bir GPS ve aktivite izleyicisi olarak da işlev görür. Cihaz kısaca “akıllı tasma” olarak isimlendiriliyor.

Köpek fitness takipçileri genellikle ivmeölçerler ve GPS sensörlerinin bir kombinasyonuna güvenir. Akıllı tasma yaklaşımı biraz farklı. Invoxia, istirahat solunumu ve kalp atış hızı gibi hayati bilgileri izlemek için, Google’ın Pixel 4 telefonlarında kullandığı Soli radarıyla aynı türde minyatür radar sensörlerini kullanan derin öğrenme AI geliştirmek için kurul onaylı veteriner kardiyologlarla birlikte çalıştığını söylüyor. Invoxia CEO’su Amélie Caudron’a göre, radarlar, köpeğinizin ne kadar tüylü olduğuna bakılmaksızın okuma yapabildikleri için idealdir.

Akıllı Tasma

Akıllı Tasma ile İlgili Şüpheler Var

Caudron, basına “Boyuna bakan ve bir radyo sinyali gönderen bir radar var ve bu sinyal saç tarafından yansıtılmayacak” dedi. “Yani ne kadar kürk veya saç olduğu önemli değil, cildin ilk tabakası tarafından yansıtılacaktır. Böylece radar, yakanın hemen altındaki derinin hızını ve hareketini gerçekten bilebilecek.” Bu hareketler daha sonra kalp ve solunum hızını belirleyen bir algoritmaya beslenir.

Caudron’a göre diğer bir artı, tasmanın köpeğin boynuna daha gevşek ve rahat bir şekilde oturabilmesidir. Doğru kalp atış hızı okumaları elde etmek için daha sıkı bir uyum ve iyi bir cilt teması gerektiren insanların kullandığı akıllı saatler ve fitness takipçileri için durum genellikle bu şekilde olmuyor.

Invoxia, köpek yaşamsal belirtilerini izleyen tek evcil hayvan teknolojisi değil. EKG yelekleri de var. Ancak bunlar, normal evcil hayvan sahiplerinden daha çok veteriner hekimler içindir ve GPS izlemeyi içermez. (EKG yelekleri ayrıca köpeğinize iletken bir jel sürmenizi gerektirebilir) Invoxia tasması, geleneksel bir GPS izleyiciyi hayati değerleri izlemek için invaziv olmayan bir yöntemle birleştirerek öne çıkıyor. Bluetooth, Wi-Fi, GPS ve LTE-M ile uyumludur ve kaçış uyarıları ve dahili sesli uyarı içerir.

Evcil hayvanlara bu tarz cihazlar ile müdahale edilmesi ise bazı hayvanseverler tarafından oldukça olumsuz olarak kabul ediliyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...